Antoryum çiçeği Bakımı ve harika ipuçları

tarafından
3481
Antoryum çiçeği Bakımı ve harika ipuçları

Anatoryum çiçeği esrarengiz ve etkileyici görüntüsü ile bir çok kişinin hafızasından silinmeyecek bir bitkidir. Ev ve ofis gibi bir çok noktada karşımıza çıkabilir. Eşe, anneye ve sevgiliye verilebilecek en anlamlı canlı bitkiler içindedir. Bakımı çok kolay olduğundan herkes tarafından tercih edilir.

Antoryum saksı bitkisi ve kesme çiçeğinin bakımı çok kolaydır, çünkü uzun süre güzel görünmek için çok az dikkat gerektirirler. Antoryum bitkinizin keyfini daha uzun süre çıkarabilmeniz veya çiçek kesmeniz için sizinle paylaşmak istediğimiz fazladan birkaç Antoryum çiçeği bakımı ipucu ve püf noktası var.

Antoryum çiçeği

Nemli havayı çok sever Antoryum; tıpkı sahili, deniz havasını seven İspanyol kadını gibi tutkuludur.

Antoryumlar iyi aydınlatılmış bir yerde durmayı severler, ancak doğrudan güneş ışığından hoşlanmazlar. Bitki karanlıkta kaldığında daha az çiçek verir.

Sıcaklığı severler ve 20 ° C ile 22 ° C arasındaki bir sıcaklıkta en mutlular. Hem saksı bitkisi hem de kesme çiçek için minimum sıcaklık 16 ° C’dir. Bunları cereyanlardan uzak tutun ve sıcak bir radyatörün yakınına koymayın. Antoryumlar gerçekten yüksek nemi tercih ederler, bu nedenle örneğin banyoda kendilerini en çok evde hissettikleri yerdir.

Antoryum çiçeği

3 lü kırmızı anatoryum

kırmızı anatoryum çiçeği bakımı

kesme işlemi ve  çiçek bakımı ipuçları

Çiçekleri satın aldıktan sonra, sapın ucunu 5 cm kesin ve çiçekleri musluk suyuyla temiz bir vazoya koyun. Antoryum çiçeği çok temizdir ve suyu berrak tutar. Kesilmiş çiçek yemlerine ihtiyaçları yoktur, ancak buna toleranslıdırlar. Böylelikle karışık çiçek demetleri ile herhangi bir sorun yaşamadan kesilmiş çiçek yiyecekleri ekleyebilirsiniz.

Antoryumların vazosunda ki suyu haftada bir tazeleyin ve aynı anda sapından bir santimetre kesin. Bu, Antoryum’un iki ila üç hafta boyunca kolayca çiçek açmasını sağlayacaktır. Kirli vazolar veya çok fazla güçlük olmadan uzun süreli keyif.

Antoryum ya da flamingo çiçeğinin bakımı oldukça kolaydır.

Antoryumlar tüm yıl boyunca çiçek açar

Doğru bakım ve düzenli gübreleme ile Antoryum bitkisi yıl boyunca yeni çiçekler üretir. Ancak genellikle üç aylık çiçeklenme, birkaç ay çiçek açma ve ardından tekrar üç aylık çiçeklenme döngüleri vardır. Bitki parlak yapraklara sahip olduğunda ve yeni çiçekler ürettiğinde, uygun koşullarda yaşadıklarını ve uzun yıllar çiçek açacakları varsayılır.

Antoryum çiçeği, 1800’lerde Samuel Damon tarafından keşfedilen çiçeğinin bir çok rengi ve çeşidi bulunuyor.

Anatoryum çiçeği

pembe anatoryum çiçeği bakımı

Renkli yapraklarla ne yapmalı?

Bir Antoryum bitkisinin kahverengi yaprakları ve yaprak uçları olduğunda, çok fazla veya çok az su alıyor. Su vermeden önce saksıdaki toprağın ne kadar nemli olduğunu hissedin. Kuru hissediyorsa bitkinin biraz suya ihtiyacı vardır. Ancak toprak nemliyse, tekrar sulamadan önce bir hafta bekleyin.

Yapraklar sarımsı mı? Öyleyse, Antoryum’un çok fazla güneş ışığı alması ve pencereden daha uzağa taşınması gerekiyor. Yeni çiçekler geliyor mu ama yeşil kalıyorlar mı? Sonra çok az ışık alıyor ve pencereye yaklaştırılması gerekiyor. Ölü çiçekler, eski ve sararmış yapraklar kesilebilir, çünkü o zaman Antoryum yeni çiçekler üretebilir. Bu ne kadar harika?

Antoryum bitkisinin saklanması

Antoryum’unuz saksı için çok büyüdüyse , saksı değişimi iyi bir fikirdir. Bunu tercihen ilkbaharda yapın, çünkü daha açık günler tomurcuk oluşumunu teşvik eder. Bitkiyi bir öncekinden en az% 20 daha geniş çaplı bir tencereye koyun ve bunu yapmak için özel Antoryum toprağı kullanın. Bitkinizi saklayacaksanız, aynı anda biraz Antoryum yemini karıştırın, böylece bitkinin büyümek için biraz rezervi olsun.

Su vermeden önce saksıdaki toprağın ne kadar nemli olduğunu hissedin. Kuru hissediyorsa bitkinin biraz suya ihtiyacı vardır.
Doğru bakım ve düzenli gübreleme ile Antoryum bitkisi yıl boyunca yeni çiçekler üretir.
Çiçekleri satın aldıktan sonra, sapın ucunu 5 cm kesin ve çiçekleri musluk suyuyla temiz bir vazoya koyun. Bu, Antoryum'un iki ila üç hafta boyunca kolayca çiçek açmasını sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan  Mimoza çiçeği anlamı ve hikayesi hakkında her şey başlıklı makalemizde mimoza ve Mimoza çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.