Begonya Çiçeği Bakımı, özellikleri ve Anlamı

tarafından
7
Begonya Çiçeği Bakımı, özellikleri ve Anlamı

Begonya çiçeklerinin anlamını biliyor musunuz? Evlerimizin baş köşelerinde yer alan sevimli misafirlerimiz bizler için manevi olarak çok değerlidir. Kimileri hediye olarak gelmiştir kimileri de güzel anılar içerir. Bu nedenle onları en güzel şekilde ağırlamak isteriz. Begonya çiçeği bakımı, özellikleri ve anlamı konusunda bilgi almak çiçek sever olarak bizleri mutlu edecektir. Aynı zamanda ortak bir soruyu da cevaplayacaktır: Begonyalar güneşi mi yoksa gölgeyi mi sever?

Bu güzel bitki hakkında bilinmesi gereken pek çok bilgi var. Umarız keyifle okursunuz!

Begonya çiçeği renkleri

Renklerini, şekillerini ve büyümelerini öğrenerek Begonya çiçeklerinin anlamı öğrenebilirsiniz.

Begonyalar tek renkli çiçeklerde veya iki renkli çeşitlerde gelir ve çiçekleri sarıdan turuncuya değişir. Mor Begonyalar genellikle cenaze törenleri için ayrılmıştır ve ölüm ve masumiyet kaybı, kırmızı begonyalar ise enerji ve tutkunun simgesidir. Onlar bazı ülkelerde reddedilmeyi de temsil edebilir. Sarı Begonyalar ise, mutluluk, yeni başlangıçlar ve neşe.

begonya

begonya

Begonya çoğaltma işlemi nasıl yapılır?

Yeni bir bitki arıyorsanız, Begonya’nızı bir kesimden çoğaltmayı düşünün. Başlayabilirsin!

  • Bir sapı kesip nemli, karanlık bir yere dikerek yeni bir bitki. Fideyi su ile sulayın.
  • Birkaç günde bir şişeyi püskürtün ve tohumları korumak için plastikle kaplayın. Begonyalar kolaydır
  • Yaprakları filizlendirdikten sonra Bitki çeliklerini büyük bir tencerede çoğaltın ve düzenli olarak sulayın.

Begonya bakımı

İç mekan bitkisi arıyorsanız, Begonya harika bir seçimdir. Begonya bitkileri çarpıcı yapraklarıyla tanınırlar ama aynı zamanda göz alıcı çiçekleri de vardır. Bu ev bitkisinin bir çiçeklerini büyütmek için biraz ekstra özen ve besin. Çiçekler sadece birkaç gün dayanır, bu yüzden emin olun.Zarar görmemesi için çiçek açtıktan sonra budamak gerekir. Evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde sakladığınızdan emin olun.

Begonyalar nispeten güvenli bitkiler, böylece onları zehirlilik endişesi duymadan evinize yerleştirebilirsiniz. Begonyalar yapraklarına göre iki gruba ayrılabilir. Birincisi yeşillik çeşididir,tipik bitki köklerine benzeyen yapraklarla büyür. Bu tür, kabın kenarına dökülen uzun, yumuşak bastonlarla büyür ve kaplarda yetişir. Begonyalar birçok renkte gelir ve onları çok yönlü bir seçim haline getirir.

Begonya çiçeği anlamı

Begonya çiçeklerinin ne anlama geldiğinden emin değilseniz endişelenmeyin. Çok farklı anlamları var ve evinize eklemek için güzel bir bitkidir. Begonyalar yaygın olarak bulunur ve kullanılabilir evin içinde veya dışında. Begonyalar çiçek açmadığı zamanlarda arkadaşlara ve aileye hediye edilebilir.

İster bir arkadaşınıza hediye edin, ister yakın zamanda bir kaza geçirmiş olan bir akraba, iyi biri olmak için harika bir hatırlatma olarak hizmet edebilir.

Begonyalar genellikle manevi törenlerde saflığın sembolü olarak kullanılır. Onlar mükemmel düğün çiçekleri için seçim, ancak onları hediye olarak vermeyi tercih ederseniz, onları hediye olarak da verebilirsiniz.

Teşekkür ederim hediye veya yıldönümünüzde. Begonya çiçeklerinin bakımı ve anlamı türlere göre değişir, ancak hepsi bahçede yetiştirilebilir. Çiçekler güzeldir, birden çok canlı tonda gelir ve büyüleyici bir geçmişi var.

begonya özellikleri

begonya renkleri

Begonyalar güneşi mi gölgeyi mi sever?

Begonya çiçekleri güneşte büyümeyi sever, ancak bazı türler gölgede daha iyi sonuç verir.

yumrulu

Örneğin begonyalar daha fazla gölgeyi tercih eder ve bronz yapraklı çeşitler güneşe daha dayanıklıdır. Yumrulu begonyalar genellikle yaz sonunda çiçek açar. Onları gölgede büyütmek için kullanın %10 kompost içeren orta boy bir kese. Begonyaları ayda bir kez hafifçe sulayın ve küf veya zararlıları kontrol edin.

Gölgede büyüyen bir begonyaya genellikle “Rex begonyası” denir. Bu begonya türü rizomludur ve en iyi serin iklimlerde yetişir. Bu bitkiler ev bitkileri için en uygunudur. Dış mekan kullanımı için değil. Gelişmek için iyi miktarda neme ve gübreye ihtiyaçları vardır.

Bununla birlikte, bir miktar doğrudan güneş ışığını tolere edecekler ve diğerlerinin yanına dikilmelidirler.

Begonya özellikleri ve öneriler

  • Begonyalar, rengarenk çiçekleri ve ilginç yaprak şekilleri ile bakımı kolay bitkilerdir.
  • 800’den fazla begonya çeşidi bulunur, onları hem bahçe hem de ev bitkileri için ideal kılar.
  • Bazı çeşitlerin parlak turuncu çiçekleri vardır; diğerleri lekeli veya bantlıdır ve bazılarında çift çiçek açar.
  • Begonyalar saksılardan, pencere kutularından ve asılı sepetlerden düşmeyi sever. Parlaklığı tercih ederler, dolaylı güneş ışığı ve nemli fakat serbest akan toprak.
  • Sıcak ve güneşli bir yer idealdir, tercihen güneye bakan bir duvara karşı.
  • Ayrıca ılıman bir kış iklimi gerektirirler. Konumlandıktan sonra, Begonyalar için en iyi yer ikliminize bağlıdır. Begonya bitkilerinizin büyümesini sağlamak için onları aşırı sıcaklıklardan ve güneş ışığından uzak tutun.

 

Bir önceki yazımız olan Lilyum Çiçeği ( Zambak) anlamı ve Sembolizm! başlıklı makalemizde Lilyum Çiçeği ve zambak çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.