Frezya çiçeği bakımı, anlamı ve Daha fazlası

tarafından
1429
Frezya çiçeği bakımı, anlamı  ve Daha fazlası

Çiçek açan ve rengarenk olan frezya çekiciliğini evin bahçesinde sadece görsel olarak yaymakla kalmıyor, aynı zamanda çok özel bir koku veriyor. Sapların bir tarafında sarı, beyaz, mavi-mor veya kırmızı tonların renk çeşitlerini alabilen huni şeklinde dört ila on çiçek vardır. Bazı frezya türleri de çok renklidir ve bitki başına üçten fazla çiçek sapında çift çiçekler geliştirir. Açık havada tutulduğunda frezeler çok hassastır. Birkaç ip ucu ile, nispeten deneyimsiz bahçıvanlar bile zengin bir çiçek açabilir.

Güzel kokulu çiçek açtığı için yetiştirilir. Frezya Iridaceae (Süsengiller) ailesinin bir cinsidir

Frezya çeşitleri çok fazladır. Altı yapraklı dolgulu çiçeklere sahip nispeten orijinal varyantlarda ek olarak, çift veya çok renkli çiçeğe sahip çeşitler de vardır. Genel olarak, frezyalar (çiçekler dahil) 15 ila 40 santimetre yüksekliğe ulaşır. Yaprakları çok basittir ve şekli ve rengi otları andırır. Çiçekteki ilk tomurcuklar Haziran ayından itibaren ortaya çıkar. Sürekli ılık ve güneşli havalarda çiçeklenme zamanı Eylül ayına kadar uzayabilir. Bitkiler, gruplar halinde yığın halinde dikildiğinde en iyi şekilde görünür.

İlkbaharda çeşitli renklerde evlerimizi süsleyen, güzel kokulu, zarif bir bitki olan frezya ilkbaharın müjdecisidir.

frezya çiçeği

frezya çiçeği anlamı

Frezya Özellikleri

Yaklaşık yüz yıl önce, Güney Afrika’dan gelen zarif kokulu çiçekler de Avrupa’ya tanıtıldı. Uzun süre sadece ev bitkileri olarak çiçek açmaları sağlanabilirdi. Ancak daha sonraki üreme başarıları, daha soğuk iklime çok daha iyi adapte olan açık hava frezyasına yol açtı.

Bu nedenle, frezya satın alan herkes, istenen örneğin dışarıda bırakılabilecek bir tür olup olmadığını veya bir ev bitkisi olup olmadığını her zaman dikkatlice kontrol etmelidir. İç mekan frezeleri genellikle dışarıdaki soğuk gecelerde hayatta kalmazlar, ancak mükemmel bir çiçek kesilirken, açık hava türleri nadiren saksılarda saklanmaya uygundur.

Güzel kokusuyla ortama egzotik bir atmosfer katan frezya çiçeği, ilkbaharın en güzel müjdecilerinden biri oluyor. Kokusu sayesinde her insanı etkileyebilir

Frezya Ne demek?

  • Beyaz frezya saflığı ve masumiyeti simgelemektedir. Gelinlerin saflığının ve çiftin arasındaki güvenin sembolü olduğu için en popüler düğün çiçeklerinden biridir.
  • Çok renkli frezya buketleri dostluğu ve düşünceliliği sembolize eder. Aile, arkadaşlar ve hatta iş arkadaşları için harika hediyeler yaparlar.
  • Pembe frezyalar anne sevgisini simgeliyor.
  • Sarı frezyalar neşe, yenilenme ve dostluğu sembolize eder.
  • Kırmızı olanı tutkuyu sembolize eder.

Çeşitli diğer anlamların yanı sıra arkadaşlık, güven ve masumiyeti sembolize eder. Bu efsanevi çiçek bu anlamları çok iyi şekilde alıcına bildirebilir.

Frezya Gerçekler

  • Frezya çiçekleri tek veya çift yapraklı olabilir ve Y şeklinde büyür.
  • Zehirli olmasa da, bir frezyanın özsuyu, hassas cilde sahip kişilerde tahrişe neden olabilir.
  • “Balerin” , bir balerin dansçısının siluetini andıran şekliyle adlandırılmıştır.
  • Bu bitki zigomorfiktir, bu da çiçeklerinin yalnızca sapın bir tarafında büyüdüğü anlamına gelir
İlkbaharda çeşitli renklerde evlerimizi süsleyen, güzel kokulu, zarif bir bitki olan frezya ilkbaharın müjdecisidir.
Çiçekteki ilk tomurcuklar Haziran ayından itibaren ortaya çıkar.
Frezya Iridaceae (Süsengiller) ailesinin bir cinsidir
Frezya'nın anavatanı Güney Afrika'dır.

Bir önceki yazımız olan  Mimoza çiçeği anlamı ve hikayesi hakkında her şey başlıklı makalemizde mimoza ve Mimoza çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.