Gelincik çiçeği anlamı, bakımı ve faydası

tarafından
1716
Gelincik çiçeği anlamı, bakımı ve faydası

Bir arazinin içinde yüzlerce kırmızılık, o tarafa bakmaktan kendinizi alamayacağınız bir güzellik köşesi. 2017 yılında yılın çiçeği seçilen Gelincik genellikle tarlalarda ve çayırlarda, ancak aynı zamanda yol kenarları ve yol kenarlarındaki büyük stantlarda da görülür. Gelincik ismi muhtemelen, parlak kırmızı çiçeklerin rüzgarda birbirine çırptıkları, rüzgarda ateşin alevleri gibi hareket ettikleri ve vahşi şekillerin hemen her yerde bulunabileceği gerçeğine dayanmaktadır.

Gelincik ismi geleneksel Türk gelinliklerinin kırmızı olmasından gelir. Özellikle kırmızı çeşidi ile görünüşüne hayran bırakan gelincik çiçeği, nazlı olmayan bitkiler arasındadır.

Gelincik çiçeği bahçıvanlar tarafından uzun zamandır çeşitli peyzaj koşullarında arzu edilen eski bir çiçekli bitkidir. Gelinciklerin nasıl yetiştirileceğini öğrenmek, güzelliklerini birçok çiçek yatağında ve bahçede kullanmanızı sağlar. Tekli ve çiftli çiçekleri daha soğuk mevsimlerde göründüğünde haşhaş dikmek basit ve faydalıdır.

Rengi, görselliği ve narinliği ile dikkatimizi çeken gelincik çiçeği biz botanikçiler kadar sanat ve edebiyat dünyasının da hep ilgisini çekmiştir.

Bitkiler, çeşide bağlı olarak mayıs ayından eylül ayına kadar yedi ila on santimetre çapındaki narin çiçeklerini gösterir. Çiçekler genellikle sadece bir gün dayanır ve sonra düşer. Sayısız küçük tohum içeren tipik haşhaş tohumu kapsülü, çiçeğe dönüşmeden önce uzun, dik bir gövdeden sarkan tomurcukta görülür. Yeşillik telkari, hafif iğneli ve dişli. Bir bitki üzerinde, her biri bir çiçek oluşturan birkaç sap üretilebilir . Gelincik, eksi on beş santigrat dereceye kadar dona dayanıklıdır.

Gelincik Çiçeği Tarihi

Büyüyen haşhaş çiçeklerinin, harap olmuş savaş alanlarında, 12. yüzyıl kadar uzun zaman önce ortaya çıktığı söyleniyor. Beyaz gelincikler, Moğul savaşçısı Cengiz Han’ın bıraktığı savaş alanlarında ortaya çıktı ve I. Dünya Savaşı’nın bazı muharebelerinin ardından savaş bölgelerinde görüldü. Böylece ölüm ve yeniden doğuşu simgelemeye başladılar. Kırmızı gelincik, düşmüş savaşçıları simgeliyor ve Amerika Birleşik Devletleri’nde Gaziler Günü’nü anıyor. Büyüyen haşhaş çiçekleri, yüzyıllar boyunca tıbbi ve mutfak amaçlı kullanılmıştır. Haşhaş tohumları şu anda ekmekler ve kekler için tatlandırmada ve haşhaş tohumu yağı üretiminde kullanılmaktadır.

Antalya ve Adana gibi şehirlerde daha sık karşılaşılan gelincik çiçeği, Amasya, Bolu, İstanbul, Erzurum, Konya gibi şehirlerde de görülmektedir.

gelincik çiçeği

Gelincik çiçeği Dikim ve yer

Gelincik, tam güneşi tercih eder ve gölgede asla büyümez. İlkbahar veya sonbaharda ekimden birkaç hafta önce, toprak kompost toprağı ile zenginleştirilmelidir. Ek olarak, toprak iyi drene edilmelidir.

Gelincikler otuz ila altmış santimetrelik alanlara otuz santimetrelik aralıklarla ekilebilir, çünkü narin çiçekler daha sonra en iyi şekilde gösterilir. Bahçede özel olarak üretilebilen kır çiçeği çayırlarında bile parlayan çiçekler böcekleri ve kelebekleri kendine çeker ve çok etkili renk sıçramaları ekler.

Gelinciğin üç aşaması: tomurcuk, çiçek ve meyve.  Toprağa ekilen tohumlardan yeni gelincikler elde edilir.

Gelinciklerin bakımı, döllenmesi ve çoğaltılması

Çiçeklenmeden sonra, bazı bitkiler kendi kendine ekmeye bırakılabilir ki bu çok ümit vericidir. Aksi takdirde, sonbaharda çekilip kompostlanabilirler.

Gübreleme gerekli değildir, ancak bitki büyüme mevsimi boyunca düzenli olarak ve iyice sulanmalıdır.

Kapsüllerden elde edilen olgun tohumlar üreme için uygundur. Kapsüller kuru ve kahverengi olduğunda bitkiden çıkarılabilir. Daha sonra yerinde ekilir, tırmıklanır ve Mart-Mayıs veya Eylül aylarında düzenli olarak sulanır. Bir santimetre derinliğindeki oluklara da ekilebilirler.

Fideler daha sonra kademeli olarak bir fit mesafeye inceltilir. Sonbaharda ekim yaparken ise ilkbahara kadar seyreltmeyi önermiyoruz.

Hastalıklar ve zararlılar

Gelincikler için ne hastalıklar ne de zararlılar önemlidir. Çabuk büyür ve kolay kolay hastalanmazlar.

Rüyada gelincik çiçeği görmek, Gelincik çiçeği insanı mutlu edecek haber ve gelişmeler anlamına gelir. Gelincik çiçeği çabuk büyüyen ve hasta olmayan bir çiçek olduğu için alacağınız haber uzun sürecek demektir.

Gelincik çiçeği anlamı

Gelincik çiçeği anlamı, bu çiçek Türk filmlerinde izlediğimiz gibi seven ama bir türlü kavuşamayan sevgilileri ifade eder. Bu yüzden çiçekçilerde nadir bulunurlar. Çiçeklerin anlamlarını umursamayan biri olarak gelincik çiçeğini çok severim. Her yerde yetişir ve hiçbir haşereden etkilenmez. Gelincik çiçeği anlamı hüzün olsa da onu görenler mutlu olurlar. Gelincik tarlası görüp de kim fotoğraf çektirmek istemez ki?

İlkbaharda ve Sonbahar Ekim ayında iyi güneş alan bölgelerde açar.
Gelincik genellikle tarlalarda ve çayırlarda, ancak aynı zamanda yol kenarları ve yol kenarlarındaki büyük stantlarda da görülür.
Gelincik çiçeği özellikle kırmızı çeşidi ile görünüşüne hayran bırakır.

Bir önceki yazımız olan Beyaz Gül Anlamı : Beyaz gül hediye edilince ne anlama gelir başlıklı makalemizde Beyaz Gül ve beyaz gül anlamı hakkında bilgiler verilmektedir.