Kardelen Çiçeği Hikâyesi Anlamı ve Bakımı

tarafından
5919
Kardelen Çiçeği Hikâyesi Anlamı ve Bakımı

Kardelen Çiçeği Hikâyesi Anlamı ve Bakımı

Kardelen çiçeği hikâyesini birçok kişi duymuştur ama tam olarak bilmiyordur ki bende onlardan biriydim. Çiçekleri ne kadar çok sevsem de her yazımda ayrı bir hikâye ayrı bir güzellik öğrendiğim hem şanslı olduğumu düşünüyorum hem de mutlu oluyorum. Kardelen çiçekleri kışa karşı dayanan ve hatta inatla kışa karşı gelip çiçek açabilen bir bitkidir.

Dağ yamaçları pek sever ve yılın ilk açan çiçeği olarak tanınır. Kardelen ekmek isteyenler soğanlı bitki olduğu soğanlarını alıp ilkbaharda ekebilirler. Dikkat edilmesi gereken nokta kardelen eğer tohumla ekilirse her yıl soğan vermez bu nedenle soğan vermesini beklemek yerine kardelen çiçeğinin yerini de değiştirebilirsiniz.

Kardelen çiçekleri neyi temsil eder?

Uyum sağlama konusunda çok iyidir. Eğer kardelen soğanlarına sahipseniz 15 cm derinlik kazarak ekmelisiniz. Boy olarak kardelen çiçekleri 20 cm’e ulaşabilir. Soğanları ekerek üretim yaptıysanız her yıl yeni kardelen sahibi olabilirsiniz.

Kardelen çiçeği nem ve gölge sevdiği için çevresindeki bitkiler yabani de olsa koparılmazlar. Kardelen çiçeği çevresindeki otlar ona nem ve gölge sunar ve kardelen çiçeği de daha kolay bir şekilde büyür. Çoğu zaman kar henüz şehri terk etmemişken açar kardelen çiçeği ve bu da son kar olduğunu ilkbaharın yakında olduğunu müjdeler bizlere.

Nergis familyasına ait bir çiçektir ve sulama bakımı istemez. Ocak ayı kardelenin açmasını bekleyebilirsiniz ve bu nisan başlangıcına kadar sürebilir. Minerali bol ve nemli topraklar onlar için cennettir. Eksi yirmi derece soğuk kardelene vız gelir ve o büyümeye devam eder. Kardelen çiçeğinin her bir kısmı şifadır, soğanları iltihap iyileştirmede kullanılırken otsu bölümü kalbi güçlendirir. Çiçeğin yumrusu çıban ve çocuk felci tedavisinde kullanılır.

Kardelen Çiçeği Anlamı

Kardelen çiçekleri sabır ve fedakârlık anlamına gelir. Açmadan önce en soğuk havaya ve kışa dayanıp kimseden bakım istemez ve fedakarlık ederek üzerinde kar varken bile açabilir. Boynu eğik beyaz küpe şeklinde bu güzel çiçeği yakından görmek büyük şans doğrusu. Sanal ortamdan bile görmek güzelliğine hayran bırakıyor insanı.

Kardelen çiçeğinin anlamı fedakarlık ve sabır diye belirtmiştik birine hediye ederken bizim için ne kadar özel olduğunu belirtiriz. Boynu bükük olması nedeniyle de sana olan sevgimden dolayı boynum kıldan ince demek istiyor. Hercai çiçeğinin hainliğini de unutmuyoruz tabii.

Kardelen çiçekleri hangi bölgede yetişir?

Kardelen Çiçeğinin hikayesi

Kardelen çiçekleri de güller gibi aşkın sembolüdür ve kavuşamayan aşıklar oldukları için de herkes tarafından kardelen çiçeği hikayesi bilinmez.

Kardelen ile hercai çiçeği birbirine aşık iki çiçek türüymüş ve çevresinde sürekli başka çiçekler olduğu için bir araya gelememişler ve bir gün hercai demiş ki biz öyle bir zamanda açalım ki sadece ikimiz olalım ve diğer çiçekler hiç olmasın bunu duyan kardelen tamam deyip daha kar ortadan kalkmadan açmış. Fakat hercai çiçeği dediğini tutmayıp yine aynı zamanda açmış ve kardelen çiçeği ile bir daha hiç kavuşamamışlar.

Bir rivayete göre de kardelen çiçeğinin hikayesi ilk insanlar olan Adem ve Havva’nın dünyaya gelmesi ile alakalı olduğudur. Havva dünyaya geldiğinde hava çok soğuk ve yaşamak çok zordur bu nedenle de dünyada yaşamanın çok zor olduğunu düşünüp ağlamaya başlar ve melekler dayanamayıp Havva’nın eline bir kar tanesi verip onu kardelen çiçeğine dönüştürürler.

Bunu gören Havva’da mutlu olup her zorluğa karşı yaşamaya devam eder. Kar ve soğuk etkilemeyen bir çiçek olunca elbette hikayeleri de çok olur. Kardelen çiçeğinin hikayesi her ne olursa olsun böyle bir çiçeği sahip olduğumuz için çok mutluyum.

Kardelen çiçeği, kışın karlı günlerinde açmasından ötürü, özel bir çiçektir. Karın yağmasını bekleyen bu çiçek, karın kokusunu alır almaz toprağın altından çıkar. Bu yüzden kardelen çiçeğinin anlamı, fedakarlık ve sabır şeklindedir
Kardelen çiçeği nemli ortamları çok sevdiğinden dolayı Akdeniz, Marmara ve Kuzey kesimleri ile birlikte bazı Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde yetiştirildiği bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Gelincik çiçeği anlamı, bakımı ve faydası başlıklı makalemizde gelincik çiçeği ve gelincik çiçeği anlamı hakkında bilgiler verilmektedir.