Lilyum Çiçeği ( Zambak) anlamı ve Sembolizm!

tarafından
14120
Lilyum Çiçeği ( Zambak) anlamı ve Sembolizm!

Lilyum çiçeği Türkiye’de yaygın olarak Zambak olarak bilinmektedir, Eski mısırdan günümüze kadar uzanmış narin bir çiçektir. Lilyum eski yunan mitolojisinde Hera ve Zeus’un meşhur hikayesi ile ilişkilendirildiği olmuştur. Efsaneye göre Zeus, bebek Herkül’ün karısı Hera’nın sütünü içmesini istemiştir. Herkül başka bir kadından doğduğu için Hera buna karşı çıktı. Zeus, Herkül’ü uyurken sütünü içmesi için Hera’ya getirdi ama o uyandı ve onu uzaklaştırdı. Yere dökülen süt damlaları zambaklara dönüştü. Eminim 90 lı yılların sonunda dizileri izleyen kişiler Mitolojik Herkül dizisinde bu sahneyi sıklıkla görmüştür.

Zambak çiçeği, geçmişten günümüze gelmiş her dilde kız ismi olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Her farklı zambak çeşidinin farklı bir anlamı vardır. Ancak en yaygın anlam saflık ve doğurganlıktır. Zambak çiçeğinin tatlı ve masum güzelliği ona taze yaşam ve yeniden doğuşun birlikteliğini vermiştir. Anlam rengine bağlı olarak değişebilir.

lilyum çiçeği anlamı

lilyum çiçeği ne anlama gelir

Lilyum çiçeğinin anlamı

Zambaklar en çok adanmışlık veya saflık anlamına gelir, ancak anlamı zambak türüne, kültüre ve renge göre değişebilir. Zambak çiçeği binlerce yıldan bilenen ve anlamlandırılan çiçeklerden biridir,  Türkiye’de Asaleti de simgelediği bilinmektedir.

Eşsiz güzellikte lilyumlar ve zambaklar ile sevdiğiniz kişilere hoş sürprizler yapabilirsiniz.

Lilyum çiçeği hakkında bilinmesi gereken ilginç bilgiler şunlardır;

  • Yunan Hera ve Zeus efsanesinden dolayı zambaklar yeniden doğuş ve annelikle ilişkilendirilir.
  • Çin’de zambaklar 100 yıllık aşka bağlı oldukları için düğünlerde kullanılır. Ayrıca iyi şansa da bağlıdırlar.
  • Asurlular ve Babilliler, zambakları bereket tanrıçası İştar ile ilişkilendirdiler.
  • Hristiyanlar, zambakları, özellikle de Madonna zambaklarını Meryem Ana ile ilişkilendirdiler.
  • Zambak, 30. yıl dönümü çiçeğidir ve adanmışlık anlamına geldiği için çok uygundur. 30 yıllık bir evlilikten sonra bu çiçeği tüm bayanlar hak ediyor olmalı.
  • Zambak her dilde güzel bir isim olarak kullanılır, kızlar için tüm çiçek isimlerinden popüler olanıdır.
  • Kediler için son derece zehirlidirler. Her evcil kedi besleyen kişi bu bilgiyi bilemledir
  • Zambaklar çok hoş kokuludur ve genellikle parfümlerde kullanılır.
  • Zambak soğanları, soğuk ve hareketsiz bir döneme ihtiyaç duydukları için sonbaharda dikilmelidir. Yaz aylarında çiçek açarlar.

Zambaklar genellikle beyaz, sarı, pembe, kırmızı ve turuncu renklerde büyür.

Zambakgiller ailesine ait olan Lilyum (Lillium) çiçeği, yılın çeşitli zamanlarında çiçek açabilirler. Beyaz, sarı, pembe tonlarında olan bu çiçek güzel kokusuyla adeta mest eder.

lilyum çiçeği

beyaz lilyum çiçeği

Lilyum Çiçeği renkler ve Sembolizm

Genel olarak lilyum çiçeğinin renklerinin sembolizmde ne anlam taşıdığı aşağıda şöyle sıralanmıştır, yukarıda da belirttiğimiz üzere zambaklar farklı kültürlerde farklı anlamlar taşıyabilmektedir.

Lilyum Çiçeği. Zambakgiller familyasından olan lilyum çiçekleri hoş kokuları ve dekoratif görünümleri ile ön plana çıkan çiçeklerdendir

Beyaz zambaklar: En bilinen zambak türüdür, saflığı ve erdemi sembolize eder.

Pembe (hayalci) zambaklar: Yeni bir iş için bayanlara hediye edilebilir refah ve bolluğu sembolize eder.

Kırmızı zambaklar: Bir kişiye aşkınızı anlatmak istiyorsanız kırmızı zambak bunun için uygun, tutkuyu sembolize eder.

Turuncu (kaplan) zambaklar: Her ofiste masada bir turuncu zambak iyi gider; güven, gurur ve zenginliği sembolize eder.

Sarı zambaklar: minnettarlığı ve zevk alma arzusunu sembolize eder.

Denenmemiş bilgi olarak eklemek gerekirse yaptığımız araştırmalara göre lilyum çiçeği; Zambak kökleri ve soğanları tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Mide rahatsızlıklarını, ateşleri tedavi etmek ve kadınlara doğumda yardımcı olmak için kaynatıldılar. Ayrıca yaraları ve yanıkları tedavi etmek için topikal olarak kullanılmıştır. ( Lütfen kesin bilgi edinmeden bu küçük bilgiyi denemeyin kullanmayın)

Zambak soğanları, soğuk ve hareketsiz bir döneme ihtiyaç duydukları için sonbaharda dikilmelidir. Yaz aylarında çiçek açarlar.
Lilyum çiçeği Türkiye’de yaygın olarak Zambak olarak bilinmektedir, Eski mısırdan günümüze kadar uzanmış narin bir çiçektir.
Zambaklar genellikle beyaz, sarı, pembe, kırmızı ve turuncu renklerde büyür.

Bir önceki yazımız olan Kasımpatı (Krizantem) çiçeği anlamı ve bilinmesi gerekenler başlıklı makalemizde kasımpatı çiçeği, krizantem ve krizantem çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.