Sümbül çiçeği bakımı nasıl yapılır? Sümbül çiçeği anlamı nedir?

tarafından
391
Sümbül çiçeği bakımı nasıl yapılır? Sümbül çiçeği anlamı nedir?

Sümbül, büyümesi en kolay bahar soğandır. Zambakgillerden, soğanla üretilen, uzun yapraklı, basit salkım biçiminde çiçekli, çiçekleri hoş kokulu ve türlü renkli, otsu bir süs bitkisi Sümbül bitkileri küçük olmasına rağmen, çiçek kümelerinde hem renk hem de koku bakımından büyük bir yumruk atarlar. Mor, beyaz, sarı ve pembe dahil olmak üzere çeşitli renklerde birçok çeşidi vardır. Sümbül soğanı bahçenizde olduğu gibi iç mekanlarda da yetiştirilebilir.

Sümbül çiçeği anlamı, sonsuz sevgi ve bağlılığı ifade etmektedir.

Sümbül Nasıl Yetiştirilir?

En güçlü ve en uzağa ulaşan koku için büyük bloklar halinde sümbül yetiştirin. Sümbül, pek çok renk ve boyuta sahip olduklarından, ilkbaharda çiçek açan herhangi bir ampulle de iyi karışır. Dikenli çiçek sapları, fincan şeklindeki laleler  ve fırfırlı  nergisler için güzel bir kontrpuan oluşturur  . Daha küçük Roma (bazen Fransız olarak da adlandırılır) ve Mutiflora sümbül çeşitleri biraz daha doğal görünür ve ormanlık alanlarda veya yürüyüş yollarında kullanılabilir.

Sümbül çiçeği, baharı müjdeleyen bir çiçektir. Eşsiz renkleri ile bahar çiçekleri arasında en çok sevilen çiçektir. … Sümbül çiçeği, her mevsim açabilen çiçekleriyle bilinir.

Çoğu sümbül soğanı çeşidi oldukça büyüktür yani sümbül tohumu soğandır.. İlkbahar bahçesi çiçekleri için, ilk dondan altı ila sekiz hafta önce sonbaharda sümbül soğanları dikin. Onları kök ucu aşağı (en geniş taraf), yaklaşık 15 cm i derinliğinde ekin. Yaklaşık 20 ila 30 inç aralıklarla yaymaları için biraz yer açın. Üzerini toprakla ve suyla iyice örtün.

Daha uzun çeşitlerin bazıları başarısız olabilir. Sadece birkaç taneniz varsa onları kazıklayabilirsiniz. Aksi takdirde, birbirlerini desteklemeleri için onları birbirine yaklaştırmayı düşünün. Ampuller çiçeklenmeyi bitirdikten sonra, bitkileri ampullerinde enerji depolamaya teşvik etmek için çiçek saplarını kesin. Enerjiyi ampule yönlendirmek için yaprakları bırakın. Sararmaya başladıklarında yaprakları çıkarın.

Kokusu oldukça güzel olan bu çiçek, ev ortamlarında rahatlıkla yetiştirilmesiyle çok fazla tercih edilir.

Her tür kemirgen sümbül soğanı yiyecektir. Dikim çukuruna bir avuç çakıl atarak onları koruyabilir ya da ticari kemirgen caydırıcıları deneyebilirsiniz. Daha kolay bir yöntem, onları kemirgenlerin kaçınma eğiliminde olduğu nergislerle yorumlamaktır.

Sümbül çiçeği

Sümbül Çiçeği Bakımı

Işık: Sümbül ampullerinizi tam güneşte kısmi gölgeye yerleştirin. Tüm bahar soğanları gibi, sümbüller filizlenir, çiçek açar ve yaprak döken ağaçlar tamamen yapraklanmadan önce uykuya dalmaya başlar , bu nedenle yakındaki ağaçların çok fazla gölgesi konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Sümbül, dayanıklılık bölgenize bağlı olarak kışın sonlarında veya ilkbaharın başında çiçek açan erken çiçek açan bitkilerdir.

Toprak: Sümbül soğanları toprak pH’ı konusunda özel değildir , ancak gevşek ve iyi drene edilmiş bir toprakta en iyisini yaparlar. Islak topraklara tahammül etmeyecekler. Zengin toprak, gevşek saplara neden olabilir, bu nedenle  toprağı hazırlarken veya değiştirirken organik maddeye dikkat edin.

Toprak: Sümbül çiçeğinin toprak seçimi hafif nemli ve bolca humuslu olmalıdır. Sümbül çiçeği humusu sever.

Su : Ampulleri yerleştirdikten sonra toprağı iyice sulayın. Normal yağmur yoksa kışın sulamaya devam edin, ancak sulama arasında toprağın kurumasına izin verin. Ampuller serin ve ıslak toprağa oturursa, sonunda çürürler.

Sıcaklık ve Nem

Kış sıcaklıklarının 20 derece  üzerinde kaldığı ampulleri kazın ve 6 ila 10 hafta boyunca soğutun. Ne yazık ki, sümbül kısa ömürlüdür ve muhtemelen sadece üç veya dört yıl dayanacaktır. Pek çok insan onlara uzun ömürlü olarak davranır ve düşüş nedeniyle her yıl değiştirir.

Gübre: Yeni ampulleri beslemenin en kolay yolu, ekim zamanında biraz soğanlı yiyecekleri deliğe atmaktır. Ampulleri beslemek için pek çok gübre mevcuttur veya sıradan bir  kemik unu kullanabilirsiniz . Ampulleri ekim sırasında ve ilkbaharda yeni büyüme ilk ortaya çıktığında, bazı soğanlı yiyecekleri yakındaki toprağa kazıp iyice sulayarak besleyin.

Sümbül çiçeği Çoğaltmak

Sümbül soğanları genellikle yaklaşık üç veya dört yıldan fazla yaşamaz. Daha fazla sümbül soğanı çoğaltmak istiyorsanız, yaz sonlarına kadar bekleyin ve ampulleri yavaşça kaldırın. Ampullerin kenarlarında oluşan küçük ofsetleri çıkarın ve orijinal ampuller dahil her şeyi yeniden dikin. Sabırlı olun, çünkü ofsetlerin çiçek açması birkaç yıl alacak. Bitkiler yaz ortasında yok olabileceğinden, çiçek açarken yerlerini işaretleyin.

Çoğu sümbül soğanı çeşidi oldukça büyüktür yani sümbül tohumu soğandır.. İlkbahar bahçesi çiçekleri için, ilk dondan altı ila sekiz hafta önce sonbaharda sümbül soğanları dikin.
Mor, beyaz, sarı ve pembe dahil olmak üzere çeşitli renklerde birçok çeşidi vardır.
Sümbül çiçeği, her mevsim açabilen çiçekleriyle bilinir.

Bir önceki yazımız olan Lilyum Çiçeği ( Zambak) anlamı ve Sembolizm! başlıklı makalemizde Lilyum Çiçeği ve zambak çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.