Beyaz lale çiçeği anlamı ve bakımı

tarafından
5134
Beyaz lale çiçeği anlamı ve bakımı

Sıcağa ya da soğuğa dayanıklı değiller. Laleler, gök kuşağının hemen hemen her renginde bulunur; bazı çeşitler, tek bir çiçekte birden çok tonda veya renkte yapraklara sahiptir. Bordo, siyah ve mor gibi koyu tonlarda laleler ve saf beyaz, krem ​​ve açık sarı laleler bulacaksınız . Çiçekleri tek renkli demetler halinde dikin veya düzenleyin ya da canlı bir görüntü için renkleri değiştirin.

Beyaz lale anlamı

Beyaz lale gelin çiçeğidir. Beyaz lale anlamı saflık,yenilik ve temizliktir. Laleleri sadece ilkbahar aylarında görebilirsiniz. Bu sebeple beyaz laleler düğünler de ve nişanlarda sıklıkla kullanılan bir çiçektir. Damat adayları gelinlerin kalbini kazanmak için beyaz lale çiçeğini hediye ederler.

Beyaz lale saflığı, cenneti, özür dilemeyi ve temizliği temsil etmektedir. Beyaz lalenin pek çok ülkenin sembolü olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik pek çok sayıda hayranı var. Kim bilir bu güzel çiçek kimleri barıştırırken kimlerin kalplerine sevgi tohumlarını taşıdı. Anlam olarak özellikle İngilizce’de white tulips meaning” olarak araştırılma nedeni kim bilir ne idi? Barış çubuğu uzatma mı, hastalıktan kurtuluşun habercisi mi yoksa doğan bir bebek için anneye teşekkür çiçeği mi? Sizin için bugünkü anlamı nedir?

beyaz lale buketi

Beyaz Laleler Nasıl Yetiştirilir?

Beyaz lale nasıl yetiştirilir sorusunun yanıtı için öncelikle iklim koşullarını göze almalısınız. Çünkü hangi bölgede yaşıyorsanız, sulama, gübreleme ve gün ışığı gibi bakım konularını kendinize göre ayarlamanız gerekir. Sevgili ilimiz olan Gaziantep’te bakılan laleler ile İstanbul’da bakılanlar aynı sulama oranına sahip olamaz.

Beyaz Laleler, nemli, soğuktan soğuk kışlara ve ılık, kurak yazlara sahip iklimlerde uzun ömürlü olarak en iyi şekilde büyür. Soğanları sonbaharda 20 ila 60 cm derinliğe  iyi drene edilmiş toprakla güneşli bir yere yerleştirin. İlkbaharda çok erken filizlendikleri ve çiçek açtıkları için, laleler, sezonun ilerleyen saatlerinde gölgeli koşullar yaratmak için yapraklanacak ağaçların ve çalıların altında iyi çalışabilir. Soğanları, boyutlarına bağlı olarak, sivri uçları yukarı bakacak şekilde 10 cm ile 30 cm aralıklarla yerleştirin. Laleler, yaklaşık 10 soğandan oluşan gruplar halinde dikildiğinde en iyi şekilde görünme eğilimindedir.

Beyazdan sarıya, mordan pembeye ve kırmızıya kadar aradığınız bütün renklerde bulabileceğiniz laleler zarif ve asaletli aşk anlamını taşıyor.

Beyaz Laleler bazen yıllık olarak yetiştirilir özellikle melez çeşitler. Eğer öyleyse, çiçeklenme tamamlandıktan sonra soğanları kazıp atabilir, ardından yerine yaz çiçeklerini dikebilirsiniz. Daha sıcak iklimlerde, lale yetiştirmenin tipik yolu budur – her ilkbaharda, soğanları önceden soğutan ticari satıcılardan satın alınan yeni soğanlar ekilir.

Çok yıllık olarak lale yetiştiriyorsanız, birçok çeşidin, özellikle de melezlerin, iki yıl kadar sonra azalmaya başlayacağını unutmayın. Tür çeşitleri ise her yıl kuvvetli bir şekilde çiçek açmaya devam edecek ve daha fazla bitki sağlamak için bölünebilen ofsetlerle kendilerini yeniden üretebilirler. Çok yıllık olarak büyüyorsanız, çiçek saplarını çiçek açtıktan hemen sonra çıkarın, ancak yaprakları sararana kadar yerinde bırakın. Bu, soğanın enerjisinin yenilenmesine yardımcı olur.

Beyaz Laleler  çok neşeli ve çok sade bir çiçektir.

Beyaz lale buketi

beyaz lale kime verilir

Beyaz lale çiçeği için Işık

Tüm lale çeşitleri tam güneşi tercih eder. Bol güneş alan yerlerde çok daha rahat gelişimini tamamlar, güneş görmeyen yerde lale soğanı yeterince gelişemez ve hastalıklara karşı dayanıksız olur. Beyaz lalenin ve tüm lale çeşitlerinin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız bol güneş alan yerlerde

Beyaz lale için Toprak

Laleler, pH’ı nötr ila hafif asidik olan zengin, iyi drene olan toprakları tercih eder. Kompostta karıştırma, drenajı iyileştirebilir ve soğanlarla besin sağlayabilir.

Beyaz lale için Su

Tohumları diktikten hemen sonra iyice sulayın, ancak bundan sonra uzun süreli kuru dönemler dışında sulamayı bırakın. Bölgenizde bir veya iki haftada bir yağmur yağarsa, lalelerinizi hiç sulamayın. Kurak bölgelerde iki haftada bir sulama yapılması önerilir.

Beyaz lale Sıcaklık ve Nem bilgisi

Beyaz Laleler, kışları soğuktan soğuğa ve kuru, ılık yazlara sahip bölgelerde gelişir. Çiçeklenmeleri için 12 ila 14 hafta boyunca 20 derece altında sıcaklıklara ihtiyaçları vardır, bu nedenle soğuk kış sıcaklıklarının olmadığı bölgelerde yıllık olarak ekilmelidirler.

Beyaz Laleler nemli iklimlerden ziyade kuru bölgelerde daha iyi performans gösterir, çünkü yüksek nem genellikle çok sayıda ilkbahar ve yaz yağmuruyla birlikte gider ve bu da soğanların  çürümesine neden olabilir.

Lale için Gübre

Lale soğanı dikerken dikim deliğine biraz kompost, kemik unu veya granül gübre ekleyin. Sonraki baharda tekrar filizlendiklerinde onları tekrar besleyin. Bunun dışında beslenmeye gerek yoktur.

İlkbaharda çok erken filizlendikleri ve çiçek açtıkları biinmektedir.
Beyazdan sarıya, mordan pembeye ve kırmızıya kadar aradığınız bütün renklerde bulabileceğiniz laleler zarif ve asaletli aşk anlamını taşıyor.
Tüm lale çeşitleri tam güneşi tercih eder. Bol güneş alan yerlerde çok daha rahat gelişimini tamamlar.