Rengarenk Açelya Çiçeği Anlamı ve Bakımı

tarafından
1289
Rengarenk Açelya Çiçeği Anlamı ve Bakımı

Açelya çiçeği, papatyagiller familyasından olan ve sıkça bahar aylarında açan güzel bir çiçektir. Dünya genelinde pek çok farklı türü bulunan açelyaların renkleri de oldukça çeşitlidir. Beyaz, pembe, mor ve sarı tonlarında görülebilen açelya çiçekleri, doğal güzellikleri ile göz kamaştırır.

Açelyalar; bahçelerde, parklarda, yol kenarlarında ve hatta evlerin balkonlarında bile yetiştirilebilen dayanıklı çiçeklerdir. Ayrıca, bu çiçeklerin kokuları da oldukça etkileyicidir. Özellikle pembe ve beyaz açelyaların hoş kokuları, baharın gelişini müjdeleyen harika bir atmosfer yaratır.

Peki, açelya çiçeği neden bu kadar popülerdir? Bu yazımızda açelyaların özellikleri, kullanım alanları ve bakımı hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Birçok çeşitli renkleri ve hoş görünüşlü çiçekleri ile ev ve balkonlarda bakılan popüler çiçeklerden olan Açelya Çiçeği bakımı doğru olarak yapıldığı takdirde uzun bir süre boyunca rengarenk kalabilen bir bitki. Nehir ya da göl kenarlarında olduğu kadar bataklıklarda dahi yetişebilen bu kokusuz çiçeğin ana vatanının Asya ve Amerika olduğu varsayılıyor. Asya ülkelerinde, özellikle Japonya’da elle yetiştirilip şekillendirilen cüce açelya çiçeklerinin nasıl oluşturulduğu ise sır gibi saklanmakta.

Siz de evinize açelya aldıysanız, hediye olarak size geldiyse ya da sadece bu çiçekler hakkında bilgi almak istiyorsanız yazımızın devamını okuyup aradığınız soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Açelya Çiçeği Anlamı

Kırmızı, pembe, turuncu, sarı ve beyaz gibi bir sürü farklı renklere sahip olan Açelya Çiçeği Anlamı (Azalea flower Meaning)bakımından da çeşitlilik göstermektedir. Genel olarak sevilen kişiye duyulan özlemi ya da sevgiliye ulaşmayı temsil eden açelya çiçekleri, kavuşmanın imkansızlığına da gönderme yapar. Anneye ve genel olarak kadına duyulan sevgi ve kadının asaleti açelya çiçeğinde ifade edilir. Yine de, renklerine göre açelya çiçeğinin anlamı değişiklik gösterebilmektedir. Farklı açelyaların anlamları şöyle sıralanabilir:

  • Pembe bir açelya yeni başlamış bir aşkı ifade eder. Yeni sevgililerin birbirlerine göndermeleri uygun olduğu çiçekle sevgi ve özlemi ifade edebilirsiniz.
  • Beyaz açelyalar, masumiyet ve saflığı temsil eder. Sevilen bir kişiye karşı duyulan saf ve temiz sevgi beyaz bir açelyayla ifade edilebilir. Aynı zamanda anne sevgisi de beyaz bir açelya çiçeğinin en derin anlamlarından biridir.
  • Kırmızı açelya çiçeği, sevgi ve aşkı gösterir.
  • Sarı bir açelya çiçeği, şans ve bereket anlamlarına gelebilir.
  • Turuncu bir açelya çiçeği, canlı rengiyle hayata karşı duyulan coşkuyu ve genel bir heyecanı temsil eder. Aynı zamanda olumlu ve mutluluk verici duyguları turuncu bir açelya çiçeğiyle anlatmak mümkündür.

Bu farklı renklerde açelyaların kullanılacağı buketlerle daha derin ve özelleştirilmiş anlamlar yaratılabilmektedir.

Açelya Çiçeği Bakımı

Açelya Çiçeği Bakımı için bilinmesi gereken belli başlı bazı faktörler bulunmaktadır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

  • Saksı seçimi: Açelya dışında neredeyse tüm bitkiler için geçerli olan iyi bir saksı seçimi, bitkinin uzun vadede kaliteli bir yaşam sürmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Drenajın yapılabileceği alt kısmında delikler bulunan saksılar, köklerin fazla sulama halinde çürümesini önleyecektir. Aynı zamanda saksının çok sığ olmamasına özen göstermek gerekir, çünkü bu sayede çiçek köklerini rahatça salabilecektir.
  • Toprak seçimi: Toprak seçimi, önemli bir başka konudur, çünkü bitkiler yapraklarından olduğu kadar topraktan da beslenmektedir. Doğada su kenarlarında yetişen açelya çiçeğini evde yetiştirmek istediğinizde doğal maddelerce zengin, bitki kalıntıları ve mineraller içeren bir toprak kullanmak en iyi seçimdir.
  • Güneş ışığı: Açelya bitkisi direkt gün ışığından da karanlıktan da hoşlanmayan bir bitkidir. Bunun için çiçeği yarı güneş yarı gölge ortamlarda konumlandırmak en doğru tercih olacaktır. Aydınlık bir ortamda, haftada bir çevrilerek (bu sayede bitkinin her tarafı eşit güneş alıp büyüyecektir) yetiştirilen bir açelya, kısa zamanda büyüyüp gelişecektir.
  • Sulama: Açelya çiçekleri, nemli topraktan hoşlanmaktadır. Sıcak günlerde haftada iki defa sulamaya müsaitken, açelya çiçeğini kışın haftada bir defa sulamak yeterli gelecektir. Çiçeğin ne zaman sulanacağını anlamak için ise toprağına bakmak yeterlidir. Toprak kuru görünüyorsa sulanmalı, nemli görünüyorsa sulanma ertelenmelidir. Eğer aşırı sulanmış bir açelya varsa suyu akıtılmalı ve saksının altındaki tablada bulunan su dökülmelidir.

Aynı zamanda önemli olan bir faktör de sulamanın düzenli olarak aynı gün ve saatlerde yapılmasıdır, ve kullanılan su musluk suyuysa dinlendirilmiş olmalıdır. Toprak değişimi zorunlu olmasa da, iki üç senede bir defa yapılabilir.

Açelya Çiçeği Nasıl Canlandırılır

Peki kurumuş ya da cansız bir Açelya Çiçeği Nasıl Canlandırılır bu konuda bir bilginiz var mı? Açelya çiçekleri, fazla tuz ya da kireçli bir suyla sulandığında bundan olumsuz etkilenebilmektedir. Bunun için toprağı dinlenmiş, saf bir suyla yıkamak gerekebilir. Bu sayede topraktaki tuz ve kireç kalıntısı temizlenecektir.

Etkin ve hızlı çalışan bir gübre olan balık emülsiyonu ya da balık gübresi, çiçeklerinizi kurtarmak için başka bir alternatif olabilir. Toprağın üstüne yayacağınız gübrenin yanı sıra toprağın nemli kalmasına özen göstermelisiniz.

Sıcak günlerde güneş altında bırakılmış ya da güneş vururken sulanmış olan açelya çiçeğide kolayca solacaktır. Bir açelyanın yaprakları ya da çiçekleri cansız görünmeye başladığında çiçeği gölgeye almak ve toprağı soğuduktan sonra sulamak, daha sonra bu suyun akmasına izin vermek çiçeği canlandırabilecek yöntemler arasındadır.

Açelya Çiçeği Fiyatı

Açelya Çiçeği Fiyatı çiçeğin boyutuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Fidanlar ya da saksıda yetişen açelyalar, fide ya da tohumlar, farklı fiyatlarda satışa sunulmaktadır.

Genel olarak sevilen kişiye duyulan özlemi ya da sevgiliye ulaşmayı temsil eden açelya çiçekleri, kavuşmanın imkansızlığına da gönderme yapar. Anneye ve genel olarak kadına duyulan sevgi ve kadının asaleti açelya çiçeğinde ifade edilir.
Etkin ve hızlı çalışan bir gübre olan balık emülsiyonu ya da balık gübresi, çiçeklerinizi kurtarmak için başka bir alternatif olabilir. Toprağın üstüne yayacağınız gübrenin yanı sıra toprağın nemli kalmasına özen göstermelisiniz.