Bonsai Ağacı Nedir ve Bakımı nasıl yapılır?

tarafından
1115
Bonsai Ağacı Nedir ve Bakımı nasıl yapılır?

Bonsai Ağacı Nedir ve Bakımı nasıl yapılır?

Bonsai ağacı sanat ile yetiştirilip budanan bir bitkidir. Çiçek açması nedeniyle çiçek olarak da kabul edilir. Hem dış mekan hem de iç mekan bitkisi olarak yetiştirilirler. Çok fazla türe sahip olduğu için eğer evinizde bonsai varsa öncelikle hangi türü olduğunu öğrenmeli ve daha sonra bakımını yapmalısınız.

Ülkemizde Akdeniz bölgesinde zeytin bonsai ağaçları bulunmaktadır ve bonsai ağaçları ne kadar minik olsa da meyve verebilirler üstelik bu meyveler yenilir. Özellikle çiçek açtıklarında öyle güzel görüntüye sahip olurlar ki bu görüntüye şahit olanlar ev ya da iş ortamına bir bonsai ağacı eklemek isterler.

 

Bonsai Ağacı Fiyatları

Bonsai ağacı fiyatları türüne ve büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir bunun yanında firmanın kullandığı kap ve hazırlama detayları da elbette önemlidir bonsai ağacı fiyatları için.  Bazı bonsai ağaç türleri çok az bulunduğu ve çok zor yetiştiği için servet değerindedir.

Üretimin artması ve iklim koşullarımıza uyması nedeniyle birçok bonsai ağacının çeşidi ev ve işyeri ortamlarımızda bulunabiliyorlar. Eğer küçük bir bonsai alıp evinize dekor eklemek istiyorsanız çok büyük bir bütçe ayırmanıza gerek yok. Bonsai hediye etmek istiyorsanız da fiyatlarının gayet uygun olduğunu görebilirsiniz.

Sanatsal şekilde yetiştirilmiş bir ağaç hediyesini kim beğenmez ki? Bonsai hediye etmeden önce hangi türü satın aldığınıza dikkat edip hediye ettiğiniz kişiye bildirebilirsiniz. Böylece bakımı konusunda araştırma yaparken zorluk çekmeyecektir.

bonsai ağacı hakkında

Bonsai Ağacı nerede yetişir?

Bonsai ağacı bakımı

 • Bonsai ağacı için sulama çok önemlidir. Bu nedenle çiçeklerin toprak kuruluğu testinde püf nokta olan parmak ile toprak nemini kontrol edebilirsiniz. Eğer toprak kuru ise sulama yapabilirsiniz. Sıcak geçen yaz aylarında her gün sulama isteyebilirken kış aylarında ise üç günde bir su isterler. Sulama için önemli detay şudur ki parmak ile kuruluk testini yapmak için toprağa parmağınızı batırmayı unutmamalısınız.
 • Üst kısım kuru alt kısım sulu ya da nemli olabilir bu da köklerin çürümesine neden olabilir. İkinci sulama püf noktası ise çok sıcak geçen yaz günlerinde saksı tabağında su bırakmaktır. Böylelikle ne kadar suya ihtiyaç duyduğunu anlayabilir ve onları susuz bırakmamış olursunuz. Üçüncü sulama detayı da bitkiyi akşam saatlerinde sulamaktır.
 • Bonsailer 12 derece altında soğuk havaya dayanamazlar bu nedenle ısı derecesine büyük önem vermelisiniz.
 • Yılda birkaç kez bonsai ağacına vitamin verebilirsiniz. Bonsailer için satılan sıvı besinleri birçok yerde bulabilirsiniz.
 • Bonsai budama yapılması zorunludur bu nedenle her yıl budanmalıdır.
 • Birkaç yılda bir toprak değişimi yapılmalıdır.
 • Direk güneş alan bir yerde konumlandırmayın.
 • Sıcak seven bitki olduğunu düşünüp klima altı ya da petek üzeri bir yere konumlandırıp ölmesini sağlamayın.
 • Sonbahardan önce yaprak döküyorsa bir problem sahip olduğunu bildirir.
 • Yapraklarında su varsa mutlaka kurutmalısınız.
 • Dikkat ettiyseniz bonsai için sulama ve vitamin desteğinin öneminin büyük olduğunu fark etmişsinizdir ne susuz kalmalı ne de bol sulanmalı ve bu ayarı yakalayınca zaten bakımı sizi hiç zorlamayacak ve çiçeklendiğini gördükçe daha da mutlu olacağınıza eminiz.

Bonsai zeytin ağacı

Ülkemizde bulunan bir tür olan bonsai zeytin ağacının bakımı yukarıda belirtilenler ile aynıdır ve bakımı iyi yapıldığında size ödül olarak zeytin verirler. Her mevsim bonsai zeytin ağacına vitamin desteği vermeniz gerektiğini unutmazsanız çok sağlıklı bir bonsai ağacına sahip olursunuz.

Kişinin ruh haline son derece iyi gelen bonsai ağaçları günümüzde ev ve iş yerlerinde yaygın olarak tercih edilmektedir.
Bonsai ağacı için sulama çok önemlidir. Bu nedenle çiçeklerin toprak kuruluğu testinde püf nokta olan parmak ile toprak nemini kontrol edebilirsiniz. Eğer toprak kuru ise sulama yapabilirsiniz. Sıcak geçen yaz aylarında her gün sulama isteyebilirken kış aylarında ise üç günde bir su isterler.
Bonsai yetiştirmek gelişim ve doğum gibi hayat döngülerini de ifade etmektedir. Bonsailer farklı dinlerde farklı anlamlara da sahiptir. Günümüzde daha modern bir şekilde ortaya çıkan bonsai ağaçları dekoratif amaçlı olarak da kullanılmaktadır.