En güzel çiçekler içinde olan mor orkide bakımı ve anlamı

tarafından
2412
En güzel çiçekler içinde olan mor orkide bakımı ve anlamı

Dünya çapında 880 cinsi kapsayan 25.000’den fazla tür ile büyüleyici Orkide, bol miktarda bulunan bir türdür. Bunlardan en ünlüsü güve orkidesidir. Çoğu yuvarlak şekilli çiçeğin aksine mor orkide, geometrik olarak şekillendirilmiş yaprakları olan ve çok sayıda rengi sergileyen muhteşem bir çiçekli bitkidir. Mor orkide de orkide türleri arasında yer alan bir renktir. Peki mor orkide bakımı nasıl olmalı?

Orkideler, gök kuşağının hemen hemen her renginde bulunur, bu da hayranlıklarının ve tarihsel önemlerinin nedenlerine ek olarak listeye eklenir. Her bir karanfil rengi farklı anlamları simgelediği gibi , Orkide’nin farklı renkleri de farklı bir anlam ifade eder. Örneğin orkide moru , orkide pembesi ya da sarı ve ya beyaz gibi bir çok renge sahipler.

Yeni evli çiftlere ev hediyesi olarak götürmek için idealdir. Anneler günü, sevgililer günü gibi özel günler için en çok tercih edilen çiçekler arasındadır.

Hayatınızın kadınını prensesler gibi hissettirmek istediğinizde ona mor orkideden daha güzel bir hediye veremezsiniz.

Mor Orkide Anlamı

Saygı, telif hakkı ve hayranlığı sembolize eden bir buket mor orkide hediye etmek, gerçekten hayran olduğunuz birine saygı ve hürmetinizi ifade etmenin doğal bir yoludur.

Mor Orkide Bakımı Nasıl olmalı?

Bir orkideye nasıl bakılacağını bilmek bazen zor görünebilir. Orkideler çok narin görünebilir, ancak gerçekte büyümek ya da hayatta tutmak o kadar da zor değildir. Seçilmiş Bitki Ailelerinin Dünya Kontrol Listesine göre kabul edilen yaklaşık 26.570 orkide türü bulunmaktadır.

Tüm bitkiler gibi pek çok farklı orkide türü olmasına rağmen , hayatta kalmak için şu üç şeye ihtiyaçları vardır:

  • Yetiştirme ortamı
  • Güneş ışığı
  • Su
mor orkide çiçeği

mor orkide nasıl olur

Orkidenizi ilk aldığınızda, muhtemelen çiçek açacaktır. Açıkçası, çiçeklenmeyi olabildiğince uzun süre uzatmak istiyorsunuz, bu yüzden etiket ne diyorsa, işte size yardımcı olabilecek birkaç ipucu.

İlk olarak, çoğu hediye orkidesi, uzun vadeli büyüme için yanlış koşullarda saklanır. Plastik içinde saklanır ve kökleri yosunla doldurulur. Doğada, orkideler tipik olarak ağaçlarda büyür ve kökleri, sağlıklı olmak için bol miktarda temiz hava akışına ihtiyaç duyan su toplama organlarıdır. Islak köklü orkideler kök çürümesine ve diğer sorunlara karşı hassastır.

Saksı değiştirmek yerine, suyu tutmak daha iyidir. Merak etmeyin! Orkideler konusunda yeni olan çoğu insan, bitkilerin iyi büyümesi için çok fazla suya ihtiyacı olduğunu düşünüyor, ancak bu doğru değil. Orkideleriniz sulanmasından sonraki bir saat içinde tamamen kuruyabilecekleri sepetler içinde asılı halde açık havada büyümedikçe, orkidenizin çok az suya ihtiyacı vardır. İşte size harika bir tavsiye: Sulamak istediğinizi her düşündüğünüzde, üç gün bekleyin. Veya bir hafta. Bitkiniz acı çekmeyecek.

Sonra, orkidenizi soğuk hava akımlarına maruz kalacağı veya doğrudan güneş ışığına veya ısıtma deliklerine maruz kalacağı bir yere koymayın . Çok kuru hava, direkt sıcaklık ve üşüme egzotik çiçeklerin düşmanlarıdır. Yumuşak, sıcak ve biraz nemli bir ortam sağlayabilirseniz çiçeklenmeniz daha uzun sürecektir.

Orkidenizin mutlu olması koşuluyla, çiçeğin en az birkaç hafta, bazen daha uzun sürmesini bekleyin.

Taze çiçeklerinin güzelliğiyle herkesin beğenisini kazanan çift dal mor orkidenin narin ve şık duruşundan yararlanabilirsiniz.

mor orkide

mor orkideler ne zaman çiçek açar?

Çiçeklenme bittikten sonra Mor orkide bakımı

Çiçeklenme sona erdiğinde, düşüncenizi kısa vadeli bakımdan uzun vadeli bakıma geçirme zamanı. Orkide çiçeklendikten sonra, tabanın yakınındaki eski çiçek başaklarını kesmek isteyeceksiniz (bazı uzmanlar bu sivri uçları tutuyor, aynı başaktan yeniden ortaya çıkacağını umuyorlar ki bu bazen oluyor). Mevsime bağlı olarak, orkidenizi doğru yetiştirme ortamı ile daha kolay bir kapta saklamayı da seçebilirsiniz.

Mor orkide fiyatları dal sayısı, küçük ya da büyüklüğü gibi bir çok konu göz önüne alınarak hesaplanır bu yüzden belirli bir fiyat yazmak doğru olmaz. İyi bakıldığında seneler boyu arkadaşınız olarak evinizde dururlar.

İşte size harika bir tavsiye: Sulamak istediğinizi her düşündüğünüzde, üç gün bekleyin. Veya bir hafta. Bitkiniz acı çekmeyecek.
Orkideleriniz sulanmasından sonraki bir saat içinde tamamen kuruyabilecekleri sepetler içinde asılı halde açık havada büyümedikçe, orkidenizin çok az suya ihtiyacı vardır.
Yeni evli çiftlere ev hediyesi olarak götürmek için idealdir. Anneler günü, sevgililer günü gibi özel günler için en çok tercih edilen çiçekler arasındadır.