Zarafet dolu orkide sahipleri buraya Canlı orkide bakımı ve anlamı

tarafından
712
Zarafet dolu orkide sahipleri buraya Canlı orkide bakımı ve anlamı

Orkideler şirin ve kibar görünümleriyle bulunduğu her ortama ayrı bir sevimlilik ve şıklık katarlar. Canlı orkide sahibi olmak birkaç püf noktaya dikkat edilince gayet kolaydır. Çiçekçilerde satılan orkidelerin fiyatları, dal sayısı, büyüklüğü, türü ya da rengine göre değişebilir. Orkideleri tohumdan yapraktan ya da köklerinden budayıp yetiştirebilenleri duymuştum fakat; bu kolay bir iş değil. Ben denedim ve başarılı olamadım. Eğer siz başarılı olduysanız çok şanslısınız demektir. Diğer çiçekleri bir yapraktan büyütmek kolayken bu çiçek için aynısını söyleyemeyeceğim.

Orkide anlamı renklerine bağlı olarak değişir. Hediyelik olarak da farklı anlamlar taşıyabilirler. Beyaz orkide saflık, masumiyet ve annelik anlamlarını sembolize eder bu yüzden anneler gününde çok fazla beyaz orkide satın alınır. Annelerin favorisi olan bu bitkilere ilk sahip olduğunuzda bakımı size zor gelebilir. Ben ilk orkideme iyi bakamayıp solmasını izlemiştim. Solarken de daha fazla hata yaptım daha da berbat etmiştim. Siz de benim yaptığım hataları yapmayın diye sizlere anlamlarını yazarken canlı orkide bakımı hakkında bilgi vermek istiyorum.

orkide yaprağı

Nadide çiçek Orkide anlamı

Orkideler, 25.000’den fazla tür ve 200.000’den fazla melezle dünyadaki en büyük çiçekli bitki ailesini temsil eder. Uyum sağlama yetenekleri ve ömürlerinin uzun olması nedeniyle çeşitlilikleri benzersizdir. Milyonlarca yıl öncesine ait fosilleşmiş orkideler bulunmuştur ve her bir rengin anlamı farklıdır. Bu güzel bitkinin anlamları;

Orkide zerafet dolu bir çiçektir. Mükemmellikle dolu, bazen erişilemez izlenimi veriyor.

Pembe romantizmin rengidir. Bu yüzden pembe orkide sevgiyi ifade eder.

Kırmızı olanı İki kişi arasındaki aşk ve tutku anlamına gelir.

Beyaz orkide, ekstra saf ve masum aşk demektir. Güzel beyaz orkideler aynı zamanda manevi ve ahlaki saflığı ve en rafine aşkı temsil edebilir. Bir düğün için sunabileceğiniz en güzel hediyelerden biridir. Çiçek süslemelerinde veya gelin buketlerinde yaygın olarak bulunur.

Mavi orkide sonsuz umutla eş anlamlıdır. Ulaşılmaz bir aşka karşı savaşan ruhu ve bir gün ona ulaşma ümidini temsil eder. Aynı zamanda duyguların bilgeliğini ve saflığını ifade eder. Bazı kültürlerde mavi bir çiçek sunmak, bir dilek tutup bunun gerçekleştiğini görme olasılığını ifade eder.

 

En Kolay Orkide bakımı

Orkide bakımı yeni başlayanlar için zor olabilir. Bakımı hakkında detaylar öğrendikçe orkide sahibi olmak ve onlar ilgilenmek siz de bağımlılık yapacaktır. Sizlere canlı orkide bakımı talimatları vereceğim. Orkidelerin nasıl yetiştirileceğini öğrendikten sonra, çoğunun bakımı kolay olduğu için onlar sizin için başarılı olacaklardır. Büyüyecekler, her yıl daha fazla çiçek yapacaklar ve onları öldürme ve bu konuda suçluluk hissetme olasılığınız çok daha düşük olacak.

Orkideler için saksı, orkideler için toprak, orkide için sulama ve güneş ışığı çok önemlidir. Öncelikle orkide saksı rengi şeffaf olmalıdır. Böyleilikte saksı içerisindeki köklerin gelişiminden de haberdar olacaksınız. Çok fazşla sulama yaptığınızda kökler kahverengiye dönmeye başlar, işte bu bir ikazdır ve eğer ilgilenmezseniz orkideniz ölecektir. Yeşil Kökleri gördüğünüzde gayet sağlıklı olduğunu anlayabilirsiniz. Bu yüzden şeffaf renkte saksı almayı unutmayın orkide kökler güneş ışığına kavuşmak isterler ve zamanla toprak üzerine bile çıkabilirler bunun için.

Orkide için sulama

Canlı orkide için sulama çok önemlidir. Saksının ve toprağın özelliğinden daha fazla önemlidir. Çünkü; ben sulama yüzünden birkaç orkide kaybettim. Diğer bitkiler gibi günlük sulama gerektiğini düşünüp çok fazla su vermiş ve zamanla çürümelerini sağlamıştım. Saksımda şeffaf olmadığı için bunun farkına varamamıştım. İşte bu yüzden orkideler için sulama;

  • Sıcak yaz aylarında haftada iki kez
  • Kış aylarında ise haftada bir kez orkidenizi sulamalısınız.
  • Yapraklarının tozlanmasından şikayet ediyorsanız benim gibi orkidenize duş aldırabilirsiniz. Musluk altına orkidenizi koyun ve yapraklarını yıkayın ardından iyice suyun süzülmesini bekleyin ve tabağı ile birlikte pencere kenarına koyun birkaç saat sonra tabak altlarını kontrol etmeyi unutmayın. Bu yıkama işlemini iki üç ayda bir yapabilirsiniz. Suyun çok soğuk olmaması ve tazyikli akmaması gerekir.

orkide ne kadar sulanmalı

Orkide için güneş ışığı

Canlı orkide için sulama kadar güneş ışığı da önemlidir. Güneşi direk almayan (yakıcı olmayan) bir pencereye konumlandırdığınız bitkinin ok hızlı büyüdüğünü gözlemleyeceksiniz. Yaz aylarında yapraklarının sararmaması için her gün en az bir kere saksısını 90 derece döndürün. Güneş ışığı olmayan yerlerde de orkide bakabilirsiniz ama diğerleri kadar kolay büyümez ve onlar kadar çok çiçek açmayabilirler.

Orkide için Nem

Orkideler neme bayılırlar bu yüzden orkidelerimi mutfak penceremin kenarına konumlandırdım. Yemek yaparken oluşan nem onlar için yeterli geliyor. Eğer sizin evinizde nem yoksa bir nem makinesi alıp günlük on beş dakika çalıştırmanız onlar için yeterli gelecektir.

Çoğu nemin yaklaşık% 70 olmasını sever. Bu, çoğu evden çok daha nemlidir, bu nedenle bitkilerinize ekstra nem sağlamak için biraz çaba sarf etmek isteyeceksiniz.

Orkideler genellikle bir sprey şişesiyle buğulanmayı takdir eder. Bitki saksıdan büyüyen hava köklerine sahipse , bu kökler özellikle biraz nem almayı takdir edecektir. Nemli ortamda büyüyen orkideler daha fazla çiçek verirler. Bu yüzden mutfakta yeriniz müsaitse orkidenizi pencere kenarında misafir edebilirsiniz. Farkı görünce şaşıracaksınız. Benim tek dal çiçek veren orkidelerin ikişer üçer çiçek dalı verdiler.

Orkide saksı değişimi

Büyüsün ya da büyümesin her yıl orkide toprağını havalandırmak iyi fikirdir. Güneş ışığıa yönelen yeş,l dalları tekrar içeri göndererek daha şık görünmesini de sağlamak mümkün. Havalandırılan toprak ile köklerin çürümesi engellenmiş olur. Nemi çok seven bu bitkinin kuruluktan çok çürüme ile öldüğü kesin.

Budama ve Kuru yaprak düzeni

Orkideleri küçük tutmak için budamak kötü bir fikirdir, çünkü bitki için çok streslidir. Bir yaprağı keserseniz, çoğu zaman tüm yaprak ölür. Sapları kesmek de genellikle kötüdür. Sararan yaprakları budayabilirsiniz ama diğerlerini budamayın.

Yeni başlayanlar budama orkidelerini merak ettikçe orkide yetiştiren birçok insan . Kahverengiye dönen eski çiçek saplarını kırpmak iyi bir fikirdir. Hala yeşilse, ya uçtan ya da gövdede daha da geriye dallanarak yeniden ortaya çıkabilir. Bu yüzden yeşil çiçek saplarını kesmeyin.

Aşırı sulamanın belirtileri, su altı semptomlarına benzer: bitki büzülür ve kurur. Aşırı sulama durumunda, bunun nedeni köklerin çoğunun ölmesi ve çürümesidir.

Genel bir kılavuz olarak, orkidelere mutlu bir şekilde tahammül edebilecekleri kadar ışık verilmelidir. Yapraklar aydınlatma azaldığında daha yeşil olma eğilimindedir ve çok ışık olduğunda daha sarı (bazen kırmızı lekelenme ile) olur. Eğer güneş yanığı siyah veya kahverengi lekeler yapraklar üzerinde görünür, aydınlatma azaltır

Eğer orkidenizi sulamaya korkuyorsanız toprağa iki cm kadar parmak batırın ve eğer kuruysa sulama yapın yaş ise biraz daha bekleyin. Tabak kısmında asla su bekletmeyin.

Bakımları renk açısından değişmez genellikle aynıdır. Çiçekleri erkenden dökülürse ya nemsiz kalmıştır ya da çok yakıcı bir güneş olabilir. Problemleri erken çözmeye çalışmalısınız.

Harika bu güzel bitkiler hakkında bilgi sahibi oldunuz, peki evinizin bir köşesinde bu güzel bitkileri edinmek ister misiniz? indirimli orkide fiyatları  olan En kaliteli çiçek firmasından beğendiğiniz çiçeği sipariş edebilirsiniz..