Starliçe Çiçeği (Cennet kuşu) Bakımı, Anlamı ve Renkleri

tarafından
5343
Starliçe Çiçeği (Cennet kuşu) Bakımı, Anlamı ve Renkleri

Starliçe çiçeğinin diğer adı cennet kuşudur. Cennet kuşu çiçeği anlamı, mükemmel tropikal çiçek olduğu için neşe ve cenneti içerir. Starliçe cennet kuşu adını, çiçeğinin üç parlak turuncu yapraktan ve tek bir tomurcuğa kaynaşmış üç mavi yapraktan oluşmasından alır. Çiçek açtıkça, her bir taç yaprağı ilk kez sahneye çıkar ve ortaya çıkan şekil, uçuş halindeki bir tropik kuşun görüntüsünü yansıtır.

Starliçe Çiçeği Anlamları

Starliçe anlamları, neşe ve cennetin yanı sıra beklenti ve heyecanı içerir. Diğer anlamlar şunları içerir:

  • Starliçe çiçeği sadakati, sevgiyi ve düşünceliği temsil eder – onu mükemmel bir romantik armağan yapar.
  • Starliçe , dokuzuncu evlilik yıldönümünün resmi çiçeğidir.
  • Starliçe aynı zamanda hayata iyi bir bakış açısına sahip olmayı temsil eder.

Yüzbinlerce çiçek çeşidinden biridir starliçe çiçeği, cennet kuşu veya turnagagası olarak bilinir. Bilimsel adı “Strelitzia regina” dır.

Starliçe Çiçeği Sembolizmi ve Renkleri

Starliçe , cennet ve özgürlüğün nihai sembolü olarak bilinir. Tropikal doğası gereği bu çiçek aynı zamanda özgürlüğü ve neşeyi de simgelemektedir. Starliçe çiçekleri  en çok parlak turuncu ve mavi renkleriyle bilinse de çiçekleri beyaz da olabilir.

Anavatanı Güney Afrika olan starliçe, gösterişli beyaz çiçekleri olan ve görünümü ile muza benzeyen bitkilerdendir. Bakımı oldukça kolaydır

Starliçe çiçeği gerçekler

  • Starliçe, benzer görünümlü geniş, yelpaze benzeri yapraklarında açıkça görülen muz bitkisiyle yakından ilgilidir.
  • Dev starliçe, en büyük türlerden biridir ve 30 fit yüksekliğe kadar büyüyebilir.
  • Vahşi doğada, starliçe çiçeği güneş kuşları tarafından tozlanır, düzenli olarak tatlı nektarıyla beslenir. Kuş, yapraklarının üzerine konduğunda, polen kuşun göğsüne aktarılır ve bu da kuşun konduğu bir sonraki çiçeğe aktarılır.
  • Starliçe çiçeği kestikten sonra bir ila iki hafta dayanabilir.
  • Toksisitesi nedeniyle starliçe çiçeğini köpek ve kedilerden uzak tutun.
turuncu starliçe çiçeği

starliçe çiçeği bakımı

Starliçe Bakımı

Bitkinizi teslim aldıktan sonra daima sulama ihtiyaçlarını değerlendirdiğinizden emin olun. Bitkinize bir içecek vermeden önce, toprağın tam altında nemli olmadığından emin olmak için önce topraktaki nem seviyesini kontrol etmek en iyisidir. Ayrıca, ilk sulamadan önce bitkinizin toprağını havalandırmayı düşünün. Taşıma sırasında yer değiştirmeyi önlemek için toprağı sıkıştırıyoruz, böylece havalandırma toprağın nefes almasına ve nemin salınmasına yardımcı olabilir.

Starliçe nemli (ancak ıslak olmayan) topraktan hoşlanır ve sulamalar arasında hafifçe kurumasına izin verilir. Tencerede toprağın tamamen kurumasına izin vermeyin, aynı zamanda aşırı sulamadan da kaçının. Toprağın üst 2 “-3” kısmının sulamalar arasında kurumasına izin verin, ancak bunun altında nemli kalması gerekir. Bu bitkiler özellikle kendi kendini sulayan kaplarımızda başarılıdır.

Starliçe çiçeğinin yapraklarındaki yarıklar doğaldır ve ışığın bitkinin alt kısmına ulaşmasına izin verir. Bitkinizi cereyandan uzak tutun ve bölünmeyi minimumda tutmak için nemlendirici, çakıl taşı tepsisi veya mister ile ekstra nem uygulayın.

Bitki yaklaşık 2-3 yıl sonra zarif çiçekler üretir. Yaz aylarında çiçek açar

Her tarafta eşit büyümeyi sağlamak için bitkinizi periyodik olarak döndürün ve bitkinin verimli bir şekilde fotosentez yapabilmesi için yaprakların sık sık tozunu alın. Yaprakların tozunu alırken, alt kısımları da inceleyin ve zararlılara karşı göz kulak olun.

Her bitkinin benzersiz bir canlı olduğunu ve özellikle kendi yerlerinde farklı ihtiyaçları olabileceğini unutmayın. Starliçe çiçeğinizin durumuna ve sulama ihtiyaçlarına dikkat edin, uzun ve mutlu bir ilişki yaşayacaksınız.

Starliçe çiçeğimin yaprakları neden yarılıyor?

Starliçe çiçeğinde yaprakların yarılması tamamen normal ve doğaldır. Bölmeler, rüzgarın yapraklardan geçmesine izin veren bitkinin evrimsel bir uyarlamasıdır, yani yaprakların kendileri dev yelkenler gibi işlev görmezler. Zamanla, eski yapraklar daha fazla yarılma geliştirir ve yeni yapraklar çıkıp bitkiyi doldururken budanabilir. Bitkinin hızla bölündüğünü fark ederseniz, havalandırma deliklerinden ve cereyandan çıkarıldığını ve yeterli ışık ve su aldığını kontrol edin

Starliçe çiçeğim çiçek açar mı?

Çoğu zaman, starliçe iç mekanlarda çiçek üretmez. Sadece doğal ortamlarında ve yüksek ışık koşullarında çiçek açmaları için koşullar uygun olacaktır.

Starliçe cennet kuşu adını, çiçeğinin üç parlak turuncu yapraktan ve tek bir tomurcuğa kaynaşmış üç mavi yapraktan oluşmasından alır. Çiçek açtıkça, her bir taç yaprağı ilk kez sahneye çıkar ve ortaya çıkan şekil, uçuş halindeki bir tropik kuşun görüntüsünü yansıtır.
İlk sulamadan önce bitkinizin toprağını havalandırın. Taşıma sırasında yer değiştirmeyi önlemek için toprağı sıkıştırıyoruz, böylece havalandırma toprağın nefes almasına ve nemin salınmasına yardımcı olabilir.
Bitki yaklaşık 2-3 yıl sonra zarif çiçekler üretir. Yaz aylarında çiçek açar.