Şebboy çiçeği faydaları ve Hediye edildiğinde anlamı

tarafından
2140
Şebboy çiçeği faydaları ve Hediye edildiğinde anlamı

Şebboy ne demek? Şebboy bir çiçek ismidir. Turpgillerden, güzel kokulu, dar yapraklı, değişik renkli çiçekleri olan, çok yıllık ve otsu bir süs bitkisi olan Şebboy mutlu yaşamın ve mutlu bir varoluşun sembolü olan şebboy, tatlı, baş döndürücü kokulu çiçekleriyle Güneybatı Yunanistan ve Akdeniz’e özgüdür. Tipik olarak beyaz, pembe, kırmızı veya leylakta bulunan stok, gillyflower veya Virginia stoğu olarak da adlandırılır.

Turpgiller ailesinden ve birbirinden güzel renkleri olan Şebboy çiçeği mükemmel kokulu bir bitkidir.

Şebboy çiçeği parfümeri konusuna büyük önem taşır. Güzel kokusu nedeniyle çok fazla firma ve kişi tarafından tercih edilen bitkidir. Bakımı kolaydır ve çiçeklenmesi uzun sürmez. Sıcak hava koşullarını sevmeyen şebboy çiçeği besin olarak zengin bir toprakta yetişmek ister.

Güzel kokulu bahar çiçekleri üreten ilginç bir bahçe projesi arıyorsanız, şebboy yetiştirmeyi deneyebilirsiniz. Burada atıfta bulunulan şebboy çiçeği , herhangi bir bitki türü olabilen bir kesim kaynağı olarak serada yetiştirdiğiniz bitki değildir.

"<yoastmark

Şebboy çiçeği bakımı

Şebboy çiçek bakımı, bitkinin bir yaz bahçesine kadar ilkbaharda diğer çiçekler arasında boşluk noktaları doldurmak için tohumdan yetiştirildiğini söylüyor. Diğer bilgiler şebboy çiçeklerin iki yılda bir olabileceğini söylüyor. Kışları dondurmayan bölgelerde, şebboy çiçek bakımı, çok yıllık olarak bile performans gösterebileceğini söylüyor. Tohumlar çimlendiği anda sıcaklık 10 dereceye düşürülür. Çimlenen tohumlar viyollerde kısa süre durduktan sonra yerlerine dikilmeye hazır hale gelir.

Bu çiçek, 4 bölümlü olarak açmaktadır. Bu Çiçeğin; sarı, turuncu, mor, pembe ve beyaz renkleri vardır. Şebboy çiçeğinin kokusu itibariyle karanfil çiçeğine benzer..

Şebboy fideleri viyollerde kısa bir süre durduktan sonra yerlerine dikilirler. Bu süre mevsime göre değişmekle birlikte 2-3 hafta içinde değişir. Süre kısa olsa da dikim anına kadar özenli bir bakım isterler.

Şebboy çiçekleri ilkbahardan yaza kadar çiçek açar ve doğru bitki bakımı verildiğinde güneşli bahçede sürekli çiçek açar. Şebboy çiçeği bakımı, onları iyi drene olan toprakta yetiştirmeyi içerir. Toprağı nemli olmalı . Bahçe şebboyu bilinen en yaygın çeşididir.

Damlama sulama önerilir. Yazın toprağın tamamen kurumasına müsaade edilmemelidir.

Eğer sağlıklı bir Şebboy çiçeği yetiştirmek istiyorsanız, doğal ortamına uyum sağlayabilmeniz gerekmektedir.

Şebboy yararları

Şebboy çiçeği faydaları saymakla bitmez. Tıp ve kozmetik alanında sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Kokusunun sinir yatıştırıcı özelliği olduğu düşünüldüğü için bahçelere sıklıkla ekilir. Tüketim sırasında çiçeğinin önceden kurutulmuş olması gereklidir.

Fidelerin hassaslığı göz önünde tutularak her hafta mutlaka düzenli olarak koruyucu amaçlı ilaçlama yapılmalıdır. Fidelerin bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de fidelerin boya kaçmasına engel olmaktır. Bunun içinde fidelerin bol ışık alan yerlerde yetiştirilmesi gerekir.

Şebboy yetiştiriciliği yapılacak toprağın pH değeri 6,5-7 arasıdır. Toprak drenajı iyi ve organik maddece zengin olmalıdır. Şebboy yetiştirmeye uygun olan topraklar sürülerek veya bel ile işlenerek kabartılmalıdır. Yabancı otlar, kökler temizlenmeli, kesekler parçalanmalıdır.Eğer imkan varsa toprak sterilizasyonu sağlanmalıdır.

Şebboy çiçeğinin anlamı saflık ve sevgidir.

Bu sayede rhizoctonia başta olmak üzere hastalık ve yabancı otlara karşı etkili bir mücadele sağlanacaktır. Şebboylarda güzel çiçek rengi ve hastalık riski düşük bir üretim için, yüksek miktarda potasyum içeren taban gübrelemesi yapmak gerekir. Yapılan toprak analizinde alınabilir potasyum miktarına dikkatlice bakmak gerekir. Yetersiz düzeyde potasyum varsa, mutlaka taban gübresi ile takviye edilmelidir. Nitrat seviyesi ise düşük tutulmalıdır.

Eğer sağlıklı bir Şebboy çiçeği yetiştirmek istiyorsanız, doğal ortamına uyum sağlayabilmeniz gerekmektedir.
Şebboy çiçeği ilkbahardan yaza kadar çiçek açar ve doğru bitki bakımı verildiğinde güneşli bahçede sürekli çiçek açar.
Damlama sulama önerilir. Yazın toprağın tamamen kurumasına müsaade edilmemelidir.
Bu Çiçeğin; sarı, turuncu, mor, pembe ve beyaz renkleri vardır.