Efsanevi Özellikleriyle ve Anlamlarıyla Kazablanka çiçeği

tarafından
7610
Efsanevi Özellikleriyle ve Anlamlarıyla Kazablanka çiçeği

Kazablanka çiçeği,kokulu, saf beyaz çiçekleri olan oryantal zambaklardır. Oryantal zambaklar, diğer zambak türlerinden daha büyük çiçeklerle daha uzundur. Kazablanka çiçeği, yaz sonunda ortaya çıkan 15 ila 20 cmlik çiçeklerle yaklaşık 1 metre uzunluğunda büyür. Yumrulardan yetişen zambaklar en iyi ilkbahar veya sonbaharda ekilir. Hafif asitli topraklarda en iyisini yaparlar ve iyi drenaj şarttır.

Yunan mitolojisinde, doğum ve anneliği simgelemektedir

Zambaklar bir cennet çiçeği ve saflığın sembolü olarak görülür.

Kazablanka Lilyum çiçeğinin dünyadaki en göz alıcı çeşitlerinden biridir. Lilyumlar cennetin çiçeği ve bembeyaz görüntüsü ile saflığın sembolüdür.

Kazablanka çiçeği nasıl bakılır?

  • Dikimden önce toprak pH’ını test edin. Kazablanka zambakları, 6.5 civarında hafif asidik bir toprak pH’ını tercih eder
  • Tam güneş veya öğleden sonra gölgesi olan bir yere dikin. Kazablanka zambakları, çiçekler tam güneşte ise en iyisini yapar, ancak sapın altı gölgede. Bu, çalılıkların veya binaların yakınına dikilerek gerçekleştirilebilir. Yerli toprakta yeterli drenaj yoksa, kompostla değiştirilmiş toprakla yükseltilmiş bir yatakta bitki.
  • 12 ila 16 cm derinliğinde bir çukur kazın. Yumruğu, ucu yukarı ve düz ucu aşağı bakacak şekilde deliğin altına yerleştirin. Yumruğu kirle örtün. Birden çok zambağı 25 cm aralıklarla yerleştirin. Zambak büyüdükçe toprağı nemli tutun.
  • Zambakları paket talimatlarına göre 5-10-10 gübre ile gübreleyin. Yeni büyüme göründüğünde her baharda tekrar gübreleyin. Bahis, rüzgarlı bir bölgedeyse kaynaklanıyor.
  • Zambağın tohum geliştirmesini önlemek için çiçeğin hemen altındaki harcanan çiçekleri kesin. Hem başını keserken hem de ev için çiçek keserken yumruya yiyecek sağlamak için mümkün olduğunca çok sap ve yaprak bırakın.
  • Zambaklar çiçek açmayı bıraktıktan sonra sonbaharda sapları toprak çizgisine kadar kesin. Yumruları kış donlarından korumak için bitkiyi 8 ila 12 cmlik organik malç katmanıyla örtün. Yeni büyüme ortaya çıktığında ve tüm don tehlikesi geçtiğinde ilkbaharda malçları çıkarın.

Kazablanka çiçeğini korumak

Yeni ve lezzetli kazablanka sürgünlerini baştan çıkaran salyangozlara ve sümüklü böceklere dikkat edin. Saksı bitkilerini saksının tabanına gölge bezi koyarak koruyun, sümüklü böceklerin girmesini de önleyin. Salyangoz ve sümüklü böcek peletleri bahçe kazablanka çiçeklerini korur; özellikle aktif olduklarında geceleri tetikte tutarak salyangozları toplayın.

Büyüme döneminde her zaman nemli tutulmaları gerekir. Aksi takdirde bodur büyüme, çizgili sarı yapraklar olacak ve çiçekler açılmayacaktır. Yaprak mantar hastalıklarından kaçınmak için özellikle geceleri sulama yaparken yaprakları kuru tutmaya çalışın.

Tür olarak Kazablanka, Halk tabiriyle zambak olarak da bilinen lilyumlar kokusuyla sevdiklerinizi cezbedecek

Bahçeye kazablanka çiçeği ekerken iyi bir ipucu, bir destek kullanmaktır. Kazablanka çiçekleri, desteğin içinden büyür ve çerçeveden ek stabilite alır, bu da ağır çiçek yükleriyle gövdelerin kırılmasını önler.

Bir çiçekçinin Kazablanka çiçeği ile dolu camının önünden geçmek zor  çiçeklerin saflığı ve kokusu çok cezbedici olabilir. ‘Sera yetiştiriciliği’ nedeniyle tüm yıl boyunca mevcutturlar. Onları sıkı tomurcukla satın almak iyidir, çünkü daha uzun süre çiçek açarlar, tek tek gövdeden yukarı açılırlar, oda sıcakken daha hızlı açılma eğilimindedirler. Eve vardığınızda bir vazoyu suyla doldurun, çiçekçi koruyucusu ekleyin ve her bir gövdeden 1 cm kesin. Çiçeklenmeyi uzatmak için her 3 günde bir sapları yeniden kesin ve suyu değiştirin.

Çiçek tomurcuğu açıldığında, lastiksi organlarını çiçeğin ortasından çıkarın. Stamenler yaşlandıkça, yaprakları lekeleyebilen paslı turuncu polen granülleri ortaya çıkarırlar. Kauçuk halindeyken onları özlerseniz, daha sonra çıkarmak için bir mendil kullanmanız gerekecek, polen hızla lekeleneceğinden ellerinizi suyla yıkamaktan kaçının. Polen döşemeye düşerse, polen tanelerini bir parça yapışkan bantla kaldırın, suyla ve bir bezle ovalamayın veya çıkarmaya çalışmayın. Giysilerinize polen bulaşırsa, küçük bir ön yıkama lekesi çıkarıcı püskürtün ve yıkayın.

Tam güneş veya öğleden sonra gölgesi olan bir yere dikin.12 ila 16 cm derinliğinde bir çukur kazın.Zambak büyüdükçe toprağı nemli tutun.Yeni büyüme göründüğünde her baharda tekrar gübreleyin.
Kazablanka çiçeği,kokulu, saf beyaz çiçekleri olan oryantal zambaklardır. Oryantal zambaklar, diğer zambak türlerinden daha büyük çiçeklerle daha uzundur.
Yunan mitolojisinde, doğum ve anneliği simgelemektedir.