Mimoza çiçeği anlamı ve hikayesi hakkında her şey

tarafından
10771
 Mimoza çiçeği anlamı ve hikayesi hakkında her şey

Mimoza, köken olarak Akasya ağacı türlerinden biridir. Genel anlamda bir çok alanda kullanılan bir bitkidir, Kesme çiçek, süs bitkisi, bitkisel çaylar, ve aynı zamanda parfümeri için kullanılabilir. Esas olarak güney Avustralya, Güney Afrika ve Fransa’da yetiştirilmektedir. Türkiye’de bazı türleri yetişmektedir. Bilinen 800 ila 1.200 tür arası mimoza bitkisi bulunmalıdır.

Mimoza güzel kokulu, sembolik harika görünümlü bir çiçektir. Mimoza, sembolizm için en yaygın kullanılan çiçeklerden biridir. Görünüm olarak güneşe benzediği için doğal olarak güneşi temsil eder. Çiçek dilinde mimoza, gizli aşkın çağrışımıdır: Artan hassasiyet, tek aşkım anlamı ve yeniden birleşme çiçeğidir. Altın ve güneşin sembolü olan mimoza, kötülüğün güçlerine karşı kazanılan zafer nedeniyle muzaffer yaşamın da imgesidir.

Mimoza buketi sunmak, dostluk ve sevgi mesajı vermektir. Mimoza parlaktır, güneş ışığına ve yaza işaret eder. Saygı, zarafet, haysiyet, bolluk ve nezaketi sembolize eder.

mimoza çiçeği ağacı

Bu muhteşem çiçeği Anneler Günü veya Kadınlar Günü vesilesiyle, sevgili bir arkadaşınıza veya sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Mimoza güneşli günlerin dönüşü anlamına gelir ve ruhsal ve duygusal güvenlik sağlar.

Mimoza, kışın ortasında bir güneş ışını olarak tanımlanabilir! İç mekânlarını incelikle parlatır ve parlak sarı rengiyle bulunduğu yeri güzelce aydınlatır. Dahası, doğal bir antidepresan görevi görür. Bu yüzden evde dikmekten veya bir Kalite çiçek gibi bir çiçek firmasından satın almaktan çekinmeyin.

Mimoza çiçeği hikayesi

Mimoza dünya kadınları için özel bir anlam ifade etmektedir. Dünya kadınlar gününün simgesi olarak bilinen çiçeğin güzel bir hikâyesi vardır. Her yıl 8 Mart’ta dünyanın her yerinden insanlar Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak hayatlarındaki kadınları kutluyor. Birçok kişi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü çiçeklerini hediye etme geleneğini de izliyor. Mimoza çiçeği anlamınıda, hikayesini de hayat dolu renklerine borçludur.

Dünya Kadınlar Günü, kadınların topluma katkılarını kutlamayı ve toplumsal cinsiyet eşitliğine ulaşmak için iyileştirilmesi gereken toplum alanlarında farkındalık yaratmayı amaçlayan, Birleşmiş Milletler onaylı küresel bir bayramdır. Her yılın resmi bir teması var, ancak gayri resmi olarak, birçok insan bunu Dünya Kadınlar Günü alıntılarını, düşünceli mesajlarını ve daha fazlasını paylaşarak hayatlarında bir etki yaratan tüm kadınları hatırlamak için bir gün olarak kullanıyor. Aslında mimoza, gümüşi akasya olarak adlandırılan akasya cinsi ağacın bir çiçeği.

İtalya’daki feministlerin Mimoza çiçeğini Kadınlar Günü için güç ve duyarlılığın sembolü olarak seçmeleri 8 Mart 1946’ya kadar dayanmaktadır. İkinci dünya savaşının ardından toplumda oluşan büyük yara ve hayal kırıklıklarını unutturmak ve toplum dayanışmasını artırmak için bu etkinliklere başladı. Toplumun yaralarını en iyi şekilde Kadın dayanışması ile çözüleceğine inanan bu üç kadın sayesinde 8 mart dünya kadınlar günü geleneksel olarak kutlanmaya başlamış ve Tüm dünya literatürleri tarafından kabul edilen bir gün haline gelmiştir.

İtalya’da Kadınlara Dünya kadınlar gününde hediye edilmeye başlanan mimoza çiçeği, bugünün özel sembolik hediyesi olarak bilinmektedir.

Mimoza Nereye Ekilir?

Mimoza, seçiminize bağlı olarak ilkbaharda veya sonbaharda evin balkonuna veya evinizin dışına dikilebilir. Çiçek güneşli yerleri sever ve rüzgârdan korunmalıdır. Mimoza çiçeği için uygun sıcaklık genellikle 23-25 ° C’dir. Ayrıca süzülmüş ve taşlı toprakları sever. Bununla birlikte, bitki kili sevmez, ağır veya kireçtaşı topraklarda yaşamını sürdüremez. Aynı zamanda kirli havaya karşı çok hassastır, havanın kirli olduğu yerlerde çabucak bozulup ölebilir. Örneğin; Evinizde sigara içiyorsanız mimoza çiçeğini oradan çıkarmanız ve dumansız bir odaya veya dışarıya yerleştirmeniz daha iyidir.

Ayrıca, bitkinin soğuğa duyarlı olduğunu unutmayın, ancak endişelenmeyin, çoğu mimoza türü, kısa ömürlü olmaları koşuluyla  -5 ° derece ye kadar düşük sıcaklıklara dayanabilir.

Bakım ve onarım  Önerileri

  • İlk iki yıl boyunca düzenli olarak sulamalısınız. Özellikle çiçeklenme döneminde soğuk toprağı koruyun. Saksı bitkilerine Mart’tan Eylül’e kadar çiçekli bitki gübresi ekleyin.
  • Mimoza, doğru yere yerleştirildiği sürece saksıda büyümeye çok uygundur. Yani, su rezervi olmayan oldukça büyük bir saksı seçmelisiniz.
  • Mimozalar, çiçek açtıktan sonra onları daha yoğun ve yuvarlak tutmak için budanabilir.
  • Saksı bitkileri için, mimozanızı donmayan aydınlık ve serin bir odada kışlayın veya iki kat kışlık bir örtü ile dalları koruyun.
  • Mimozanıza zarar verebilecek ve renginin solmasına neden olabilecek sert musluk suyuna dikkat edin. Saksı mimoza yetiştirirken, yerdeki gibi büyümesine izin veremezsiniz.
Esas olarak güney Avustralya, Güney Afrika ve Fransa'da yetiştirilmektedir. Türkiye’de bazı türleri yetişmektedir.
Mimoza güzel kokulu, sembolik harika görünümlü bir çiçektir. Mimoza, sembolizm için en yaygın kullanılan çiçeklerden biridir.
Mimoza, seçiminize bağlı olarak ilkbaharda veya sonbaharda evin balkonuna veya evinizin dışına dikilebilir. Çiçek güneşli yerleri sever ve rüzgârdan korunmalıdır.